لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

۴۰ نماینده مجلس خواستار تحقیق درباره مرگ بازداشت شدگان اخیر شدند


در پی ابهام درباره مرگ تعدادی از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر، دهها نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای نامه‌ای خواستار تشکیل هیاتی مستقل برای رسیدگی به این موضوع شدند.

محمود صادقی، نماینده تهران روز یکشنبه ۲۴ دی با اعلام این خبر در توئیتر خود نوشت که این نامه خطاب به رئیس مجلس به امضای چهل تن از نمایندگان رسیده است.

در این نامه که آقای صادقی متن آن را در توئیتر خود منتشر کرده، نمایندگان به مرگ سینا قنبری و وحید حیدری در بازداشت اشاره کرده و علت مرگ را مورد تردید دانستند.

دستگاه قضایی و مسئولان زندان علت مرگ این دو تن را خودکشی در زندان اعلام کرده اند اما نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند که با توجه به «برخی شواهد و اظهارات بستگان» این موضوع مورد تردید قرار دارد. ضمن این که در نامه نمایندگان آمده است که به نظر می رسد تعداد جان باختگان در بازداشتگاهها بیش از آن چیزی است که اعلام شده است.

در پایان نامه، نمایندگان از رئیس مجلس خواسته‌اند که دستور دهد هیات مستقلی برای بررسی موضوع تشکیل شود تا درباره علت فوت این افراد و تعیین قصور مقصران تحقیق کند.

علاوه بر کشته شدن ۲۵ نفر و بازداشت حدود چهار هزار نفر در تجمع‌های اعتراضی دی ماه امسال، تا کنون چهار نفر از معترضان دستگیر شده در بازداشتگاه جان باخته‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه با وجود اظهار نظر خانواده‌های این افراد، دو کشته را در بازداشت، یک نفر در تهران و یک نفر در اراک را تایید کرد که به گفته او خودکشی کرده‌اند، موضوعی که پیشتر با اعتراض خانوانده‌های آنها، نمایندگان مجلس و فعالان حقوق بشر روبرو شده بود.

همچنین این مقام قضایی جان باختگان را معتاد به مواد مخدر اعلام کرد اما بستگان آنها این موضوع را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG