لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

آمریکا بازداشت شهروندان خارجی در ایران را غیرعادلانه خواند


وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در واکنش به اعلام دادستان تهران مبنی بر صدور کیفرخواست برای سه شهروند خارجی ایرانی تبار و یک لبنانی مقیم آمریکا، بازداشت این افراد در ایران را «غیرعادلانه» دانست.

عباس جعفری دولت آبادی پیشتر اعلام کرد پرونده نازنین زاغری بریتانیایی ایرانی تبار، هما هودفر شهروند ایرانی کانادایی، سیامک نمازی فعال اقتصادی ایرانی آمریکایی و نزار زکا شهروند لبنانی که اقامت دائم آمریکا را دارد، پس از صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه در بیانیه ای علاوه بر محکوم کردن بازداشت این افراد توسط نیروهای امنیتی ایران، بازداشت آنها را غیرعادلانه خواند و گفت چهار نفر باید فورا آزاد شوند.

ایران زمستان گذشته و اندکی پیش از اعلام رسمی اجرای توافق جامع هسته ای با شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، جیسون رضائیان، امیر میرزا حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی، شهروندان آمریکایی ایرانی تبار را در چارچوب توافقی با آمریکا برای مبادله زندانیان آزاد کرد.

خبرگزاری ایسنا اواخر فروردین ماه در گزارشی درباره احتمال مبادله سیامک نمازی و پدرش با یک ایرانی بازداشت شده در آمریکا به نام احمد شیخ زاده، به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ایران نوشت: "در این زمینه به صورت رسمی چیزی به قوه قضاییه منتقل نشده و من هم از این طرف و آن طرف چیزهایی شنیدم."

XS
SM
MD
LG