لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

همسر محمد علی بوکسور فقید آمریکا برای آزادی نمازی ها، به خامنه ای نامه نوشت


خانم لونی علی، چهارمین همسر محمد علی بود که در سه دهه آخر عمر کنار او ماند.
خانم لونی علی، چهارمین همسر محمد علی بود که در سه دهه آخر عمر کنار او ماند.

همسر بوکسور افسانه ای آمریکا، محمد علی در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران از وی درخواست کرده که باقر و سیامک نمازی دو ایرانی بازداشت شده در ایران را «مورد رافت اسلامی» قرار دهد.

خانم لونی علی در نامه ای که یک نسخه آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، «با آرزوی سلامتی، صلح و سعادت برای مردم ایران همزمان با ماه مقدس»، خواستار توجه مقام های ایران به وضعیت دو آمریکایی زندانی در ایران شده است.

خانم لونی علی در نامه خود که خطاب به آیت الله علی خامنه ای نوشته، یادآور شده که دوستانش به او درباره باقر و سیامک نمازی گفته اند که در ایران زندانی هستند.

همسر قهرمان سرشناس بوکس جهان که چهار ماه پیش درگذشت، در نامه خود نوشته است همسرش محمد علی عاشق ایران و مردم این کشور بود. وی از آقای خامنه ای خواسته است که به یاد محمدعلی، این دو زندانی را آزاد کند.

اشاره خانم لونی علی به باقر و سیامک نمازی است که از یکسال پیش در ایران زندانی شدند.

باقر نمازی هشتاد ساله، زمستان ۱۳۹۴ پس از بازگشت به ایران از سفر دبی، در تهران بازداشت شد.

سیامک نمازی، فرزند باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی و مدیر دفتر برنامه ‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی "کرسنت" در تهران نیز اواخر مهر ماه گذشته بازداشت شد.

یونیسف از باقر نمازی به عنوان کارمند سابق مورد احترام این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد یاد کرده و می نویسد او به عنوان نماینده یونیسف در کشورهای سومالی، کنیا و مصر کار کرد و سمت های دیگری نیز در این نهاد داشت.

خانواده نمازی پس از انقلاب اسلامی در ایران به خارج از کشور رفتند اما مناسبات تجاری با ایران را حفظ کردند.

برخی رسانه ها بازداشت نمازی ها را ناشی از اختلافات بین دولت روحانی و نهادهای امنیتی مثل سپاه و قوه قضاییه دانسته اند. دولت روحانی تاکنون موضعی درباره بازداشت این دو نداشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG