لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

آزادی «بهروز توکلی» یکی از رهبران زندانی جامعه بهائی بعد از ۱۰ سال زندان


«بهروز توکلی» یکی از رهبران جامعه بهائی پس از تحمل نزدیک به ۱۰ سال حبس، از زندان آزاد شد.

آقای توکلی ۶۶ ساله که با مشکلات حاد سلامتی در زندان مواجه بود حتی نتوانسته بود از یک روز مرخصی استفاده کند.

اردیبهشت ۱۳۸۷، ماموران امنیتی هفت نفر از رهبران جامعه بهایی ایران به نام‌های فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضائی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت را بازداشت کردند. این افراد به امور جامعه بهائیان در ایران رسیدگی می کردند و از سوی جامعه بهائیان به «گروه یاران» معروفند.

آنها در سال ۱۳۸۹ به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان کاهش پیدا کرد.

در ماه‌های گذشته مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی، دو تن دیگر از رهبران جامعه بهائی با گذراندن دوران حبس خود از زندان آزاد شده‌اند.

پس از آزادی مهوش ثابت در شهریور ماه امسال، خانم بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد اعلام کرد: «اگر چه خبر آزادی خانم ثابت پس از گذراندن دوران محکومیتش تغییر مثبتی است اما به معنای پایان آزار و اذیت‌های بهائیان ایران نیست.»

در سال‌های اخیر، آزار و اذیت و فشار اقتصادی علیه بهائیان ایران افزایش پیدا کرده است. جامعه جهانی بهائی در نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این آزارها را «آپارتاید اقتصادی علیه بخشی از جمعیت ایران» خوانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG