لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

ابراز ناخشنودی وزیر خارجه آمریکا از نبود آزادی دینی در برخی از نقاط جهان


معبد بهاییان در نیو دهلی، هندوستان
معبد بهاییان در نیو دهلی، هندوستان

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هنگام انتشار گزارش سالانه وزارتخانه در باره آزادی دینی در سطح بین المللی، از نبود آزادی دینی در بسیاری از مناطق جهان ابراز ناخشنودی کرد:
"مدارا نکردن و پیگردهای دینی همچنان در سطح گسترده ای ادامه دارد. نزدیک به هشتاد درصد جمعیت زمین با محدودیت های دینی، یا دشمنی ها در محدود کردن آزادی دینی دست به گریبانند."

ایران از جمله کشورهائی ست که به گفته رکس تیلرسون مردم آن سرزمین با چنان محدودیت ها و دشمنی هائی رو به رو هستند:
"در ایران، بهائی ها، مسیحیان، و سایر اقلیت ها به خاطر اعتقاداتشان مورد پیگرد قرار می گیرند. ایران همچنان افراد را با استناد به قانون مبهم ارتداد به اعدام محکوم می کند. در سال ۲۰۱۶ بیست نفر به چنان اتهام هائی از جمله "محاربه با خدا" اعدام شده اند. اعضای جامعه بهائی همچنان و صرفا به خاطر پایبندی به اعتقاداتشان در زندانند."

در گزارش وزارت خارجه به موارد زیادی از بدرفتاری در ارتباط با آزادی دینی در ایران در سال ۲۰۱۶ اشاره شده است: از آن جمله مرگ یکی از اعضای جامعه دراویش گنابادی چند روز پس از آنکه از سوی ماموران لباس شخصی در تهران بازداشت شد؛ بازداشت یک دختر سنی بلوچ به خاطر انتقادش از مراسم دینی در رسانه های اجتماعی؛ ادامه بازداشت محمدعلی طاهری بنیانگزار جنبش عرفان حلقه؛ و ارعاب مداوم پیروان جامعه های دینی صابئین-ماندائی، و یارسان.

وزیر خارجه آمریکا می گوید" هیچکس نباید در وحشت زندگی کند، نیایش دینی اش را مخفیانه انجام دهد؛ یا به خاطر باورهایش مورد تبعیض واقع شود". ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که- در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش اند.

XS
SM
MD
LG