لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

پرزیدنت ترامپ: آزادی مذهب هدیه دولتها نیست


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در ماه دسامبر "منشور حقوق شهروندی" را امضا کرد، به موجب منشور یکی از تعهدات حکومت عدم تبعیض و برابری شهروندان در برابر قانون "صرف نظر از اعتقادات دینی " است.

در هفته های اخیر آن تعهد بارها زیر پا نهاده شد.

به گزارش کانون حقوق بشر در ایران بهروز توکلی یکی از هفت رهبر بهائی که سال ۲۰۰۸ بازداشت و به خاطر اعتقادات دینی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند و بنا به قانون و حق استفاده از آزادی مشروط می بایست آزاد می شد، اما آزاد نشد. او دچار بیماری قلبی است و نیاز مبرمی به عمل قلب دارد که در زندان امکان چنان عملی وجود ندارد.

محبت نیوز در اواخر ماه فوریه گزارش داد سپاه پاسداران دو نوکیش مسیحی - یک مادر و پسر، انوشه رضابخش و سهیل زرگرزاده - را در شهر ارومیه بازداشت کرد.

در یک مورد دیگر کانون حقوق بشر در ایران گزارش داد محمدعلی طاهری بنیانگزار گروه عرفانی فرادرمانی به خاطر اتهامی- فساد فی الارض- که پیشتر تبرئه شده بود مورد محاکمه مجدد قرار گرفته که می تواند مجازات مرگ در پی داشته باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ یادآور شده است که آزادی مذهب همانند همه حقوق بنیادین دیگر انسان، "هدیه دولتها نیست":

"آزادی مذهب یک حق مقدس است، اما این حق در دور و بر ما مورد تهدید قرار گرفته، و جهان از بسیاری جوانب مختلف در معرض تهدیدی جدی است".

زمان آن رسیده هر چند با تاخیر، که حکومت ایران به "منشور حقوق شهروندی" و نیز به تعهدات بین المللی دیرین خود در احترام به آزادی مذهب مردم ایران پای بند بماند.

XS
SM
MD
LG