لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

نهمین سالگرد بازداشت رهبران جامعه بهایی در ایران


رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند
رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند

نُه سال پیش در چنین ماهی هفت تن از رهبران جامعه بهائی ایران به خاطر فعالیتهائی صرفا در ارتباط با مراسم اعتقادی شان بازداشت شدند. هریک به ۲۰ سال زندان محکوم شدند و همچنان در پشت میله های زندانند.

در سالگرد بازداشت آنان هیذر نائرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد "ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن باقی نگاه داشتن آنها در زندان، و بدرفتاری های گزارش شده با آنها درحالی که دربند هستند، از ایران می خواهد بی درنگ آنها و نیز سایر زندانیان عقیده در ایران را آزاد کند".

جامعه بهائی یکی از اقلیتهای دینی است که بیش از همه در ایران مورد پیگرد دائمی قرار دارد. نه تنها انجام مراسم دینی شان ممنوع شده، بلکه فعالیت کسب و کارشان خودسرانه تعطیل شده، افرادشان مورد حمله قرار می گیرند بی آنکه حمله کننده مجازات شود،گورستانهای آنها تخریب و مصادره می شود و فرزندان شان را به دانشگاهها راه نمی دهند.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در یکی از سخنان اخیرش بر اهمیتی که ایالات متحده برای آزادی مذهب قائل است تاکید گذاشت:
"از زمان بنیانگزاری کشورمان مردم آمریکا پای این قضیه ایستاده اند که حق اعتقاد داشتن و حق عمل به اعتقادها ، حق تمامی افراد بشر در همه زمانها است...پرزیدنت ترامپ به حمایت از این آزادی اساسی، نه تنها برای مردم خودمان بلکه برای تمامی مردم جهان ، ادامه می دهد".

مایک پنس در ادامه می افزاید؛ "آمریکا به محکوم کردن پیگرد پیروان هر آئین، از هر نوع، در هر کجا، و در هر زمان ادامه خواهد داد. ما با همه آرمان هایمان و با همه توان مان در برابر چنان پیگردی خواهیم ایستاد."

نائرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید:"حکومت ایران باید از رویه بازداشتن شهروندان آن کشور از استفاده از حقوق بشر و آزادیهای اساسی دست بردارد ...و با عمل به قوانین خود و تعهدات بین المللی که این آزادیها را برای همگان در ایران تضمین کرده است پای بند بماند".

XS
SM
MD
LG