لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۸

وکیل غنچه قوامی: اتهام غنچه، فعالیت در فضای مجازی است


به گفته وکیل غنچه قوامی، دادگاه اعلام کرده که دلایل جدیدی علیه او پیدا کرده اند اما هنوز این دلایل جدید به خانم قوامی تفهیم نشده است

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی، اتهام موکل خود را در رابطه با فعالیت او در فضای مجازی عنوان کرد.

علیزاده طباطبایی، روز یکشنبه، ۲۵ آبان در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، با اعلام اینکه موکل‌اش به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام بازداشت و محاکمه شده است، فعالیت در فضای مجازی را دلیل روبرو شدن غنچه قوامی با این اتهام دانست. او گفت که به دلیل غیرعلنی بودن دادگاه نمی‌تواند «عین اقداماتی که منجر به کیفرخواست شده است» را توضیح دهد.

غنچه قوامی، دختر ایرانی – بریتانیایی ۲۵ ساله که از اوایل تیرماه امسال تا کنون در بازداشت به سر می‌برد، ابتدا به دلیل شرکت در تجمعی برای اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه بازداشت و بلافاصله آزاد شد. او پس از مراجعه برای پس گرفتن وسایل شخصی خود، دوباره بازداشت شد.

قوه قضاییه ایران بازداشت غنچه قوامی را به موضوع ورزش مرتبط ندانست و اتهام او را تبلیغ علیه نظام عنوان کرد.

وکیل غنچه قوامی روز یکشنبه گفت که با وجود اینکه رای دادگاه موکل اش صادر شده بود، رای ابلاغ نشد و پرونده به دادسرا بازگشت. او گفت: «هم اکنون آنها عنوان می‌كنند که دلایل جدیدی پیدا کرده‌اند اما در آخرین تماس‌هایی که مادر قوامی با او داشت، دلیل جدیدی به موکل بنده نیز تفهیم نشده است.»

غنچه قوامی پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه در حالیکه منتظر ابلاغ حکم خود بود، از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. علیزاده طباطبایی در این باره گفت: «با اعتراض موکلم و درخواست ما برای انتقال قوامی از یک بند به بند دیگر او را هفته گذشته از اوین به زندان قرچک منتقل کردند. البته درخواست ما بود که قوامی منتقل شود، اما هدف ما جایی بود که مناسب حال او باشد.»

بازداشت غنچه قوامی طی ماههای گذشته بازتاب بین‌المللی گسترده‌ای پیدا کرد و همین موضوع موجب شد تا توجه فدراسیون جهانی والیبال به ممنوعیت تماشاگران زن به سالن والیبال در ایران جلب شود. این فدارسیون، میزبانی مسابقات والیبال نوجوانان جهان را از ایران پس گرفت و حق میزبانی برخی از مسابقات بین‌المللی را از ایران سلب کرد.

این در حالیست که وکیل غنچه قوامی معتقد است پرونده موکل‌اش در حدی نبود که در سطح بین‌المللی مطرح شود.

رسیدگی به پرونده غنچه قوامی در حالی صورت گرفت که او تنها در جلسات دادگاه اجازه ملاقات با وکیل خود را داشت. خانم قوامی که حدود ۴ ماه را در بازداشت موقت به سر برد، مهر ماه گذشته در اعتراض به بلاتکیفی خود دست به اعتصاب غذا زد.

XS
SM
MD
LG