لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

میزبانی مسابقات والیبال نوجوانان جهان از ایران پس گرفته شد


سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی، محل برگزاری مسابقات والیبال
سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی، محل برگزاری مسابقات والیبال

رئیس فدراسیون جهانی والیبال (FIBA) با ارسال نامه ای به فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال نوجوانان جهان را از ایران پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آری گراسا با ارسال نامه‌ای به محمدرضا داورزنی ضمن عذرخواهی، اعلام کرد که کشور آرژانتین به عنوان میزبان این رقابت‌ها معرفی شده است. پیش از این، در کنگره جهانی ۲۰۱۴ والیبال در ایتالیا میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان به ایران داده شده بود.

مقامات ورزشی ایران هنوز به طور رسمی دلیل این تغییر نظر فدراسیون جهانی والیبال را اعلام نکرد‌ه‌اند اما گزارشها حکایت از آن دارد که ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاهها در هنگام برگزاری بازی‌های لیگ جهانی، موجب لغو میزبانی ایران در مسابقات والیبال نوجوانان جهان شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یکی از مقامات فدراسیون جهانی والیبال نوشت طبق اعلام این فدراسیون، تا زمانی که زنان نتوانند در ورزشگاه‌های ایران حاضر شوند دیگر هیچ میزبانی جدیدی به ایران داده نخواهد شد. البته این خبرگزاری اضافه کرد که این تصمیم شامل لیگ جهانی و مسابقات ۲۰۱۵ قهرمانی آسیا نمی‌شود.

همزمان وبسایت خبری خبرآنلاین نیز در گزارشی اعلام کرده بود که فدراسیون جهانی والیبال و کمیته جهانی المپیک درباره جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه از مقامات ایران توضیح خواسته‌اند.

جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه محل برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال در تهران، در اوایل امسال خبرساز شد. فدراسیون والیبال ایران بر اساس قوانین جهانی نباید جلوی حضور زنان در ورزشگاه را بگیرد اما در مسابقات لیگ جهانی امسال، زنان ایرانی از سوی ماموران و مسئولان ورزشگاه از حضور در سالن و تماشای مسابقات منع شدند.

جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه اعتراضاتی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و همچنین موجب تجمع تعدادی از زنان در مقابل محل برگزاری مسابقات شد اما این اعتراضات مسئولان را برای صدور اجازه ورود زنان به ورزشگاه قانع نکرد.

در مقابل، بازداشت تعدادی از این معترضان و تداوم بازداشت غنچه قوامی، دختر ایرانی – بریتانیایی معترض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه، بازتاب جهانی به این اعترضات داد.

طی روزهای گذشته، مقامات فدراسیون جهانی والیبال و کمیته جهانی المپیک با ارسال نامه‌های جداگانه‌ای به مقامات ایران، دلایل بازداشت غنچه قوامی را جویا شده بودند.

XS
SM
MD
LG