لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

سران ایران و انگلیس برای نخستین بار پس از انقلاب دیدار کردند


سران ایران و انگلیس برای نخستین بار پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه در این دیدار که در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد برگزار شد، در مورد مسائلی چون مسئله هسته‌ای ایران، بحران داعش و بازداشت غنچه قوامی با هم گفت و گو کردند.

دفتر نمایندگی انگلیس در سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار، اعلام کرد که دو طرف با اذعان به وجود اختلافات عمیق در گذشته بر دنبال کردن راههای بهبود روابط تاکید کردند.

روابط دوجانبه ایران و انگلیس پس از انقلاب اسلامی شاهد فراز و نشیب‌هایی بود. روابط دیپلماتیک دو کشور نزدیک به دو دهه قطع بود اما به دنبال روی کار آمدن دولت محمد خاتمی و دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس، این روابط با تبادل سفرای دوکشور از سر گرفته شد. حمله دانشجویان بسیجی به سفارت انگلیس و اقامتگاه کارکنان، در سالهای پایانی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بار دیگر موجب قطع روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس شد. دو کشور پس از روی کار آمدن حسن روحانی توافق کرده‌اند که بهبود روابط خود را با تعیین کاردار غیرمقیم از سر بگیرند.

بر اساس گزارش وبسایت ریاست جمهوری ایران و بیانیه نمایندگی انگلیس در سازمان ملل، روحانی و کامرون تاکید کردند که پرونده هسته‌ای ایران در مرحله حساسی قرار دارد و فرصت به دست آمده برای دستیابی به توافق باید قدر دانسته شود.

در این دیدار دو طرف در مورد تهدید منطقه از سوی شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) نیز گفت و گو کردند. روحانی و کامرون همچنین بر تلاش همه دولت های منطقه برای قطع حمایت ها، از جمله حمایت مالی، از گروههای تروریستی نظیر دولت اسلامی(داعش) تاکید کردند.

بیانیه رسمی دولت انگلیس آورده که دیوید کامرون از حمایت ایران از دولت جدید عراق و تلاش برای استقرار دولتی فراگیرتر در این کشور، استقبال کرد و با رئیس جمهوری ایران درباره فراهم کردن روشی مشابه برای روی کار آمدن دولتی فراگیرتر در سوریه به گفت و گو پرداخت.

بر اساس این گزارش، آقای کامرون موضوع حل و فصل مشکلات شهروندان ایرانی-انگلیسی، نظیر غنچه قوامی را مطرح و تاکید کرد که چنین مسائلی بر چهره ایران در انگلیس تاثیر گذاشته است.

XS
SM
MD
LG