لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

آخرین خبرها از پرونده جیسون رضاییان و غنچه قوامی


جیسون رضائیان و یگانه صالحی در تهران در کنار آنتونی بوردین مجری شبکه سی ان ان
جیسون رضائیان و یگانه صالحی در تهران در کنار آنتونی بوردین مجری شبکه سی ان ان

یک مقام قوه قضاییه ایران احتمال آزادی جیسون رضاییان را تا یکماه آینده ضعیف دانست.

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه درباره وضعیت پرونده جیسون رضاییان، خبرنگار بازداشت شده روزنامه واشنگتن پست گفت: «برای تکمیل پرونده حدود یک ماه زمان لازم است و نمی‌توان درباره آن حکم قطعی داد.»

این سخنان معاون قوه قضاییه در حالیست که جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران و برادر رئیس این قوه به تازگی گفته بود که امیدوار است تکلیف پرونده جیسون رضاییان تا یک ماه دیگر روشن شود. جواد لاریجانی به شبکه تلویزیونی یورونیوز گفته بود که مقامات امنیتی گفته‌اند «رضاییان در فعالیت‌هایی غیر از روزنامه‌نگاری مشارکت داشته است، فعالیت‌هایی که مخل امنیت کشور بوده است.»

با این وجود او ابراز امیدواری کرده بود که «قبل از ورود به پروسه دادگاه، دادستان با احتمال این که اتهامات قابل توجه نیست متقاعد به کنار گذاشتن پرونده شود.»

جیسون رضاییان اواسط تابستان گذشته به همراه همسرش، یگانه صالحی و دو نفر دیگر بازداشت شد. یگانه صالحی به تازگی آزاد شده اما آقای رضاییان همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران همچنین اتهام غنچه قوامی، شهروند ایرانی-انگلیسی که بیش از ۴ ماه را در بازداشت گذرانده است، «تبلیغ علیه نظام و برخی تعاملات با عناصر ضدنظام» عنوان کرد. او اضافه کرد که پرونده این متهم هنوز در دادسرا است. این در حالیست که پیش از این اتهام غنچه قوامی تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود و محمود علیزاده طباطبایی، وکیل او گفته بود که قاضی با وجود صدور رای، پرونده را به دادسرا برگشت داده است.

غنچه قوامی پس از تجمعی در اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه بازداشت و بلافاصله آزاد شد اما اوایل تیرماه هنگامی که برای دریافت وسایل خود مراجعه کرده بود دوباره بازداشت شد. مقامات ایران بازداشت خانم قوامی را به اعتراض او به ممنوعیت ورود زنان به سالن بازی‌های والیبال مربوط نمی‌دانند با این وجود مسئولان فدراسیون جهانی والیبال و کمیته جهانی المپیک خواستار آزادی او شده‌اند.

XS
SM
MD
LG