لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

حکم غنچه قوامی صادر شده، اما اعلام نمی‌شود


وکیل غنچه قوامی، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تباری که در تهران زندانی است، گفت که دادگاه پس از صدور حکم برای موکلش، پرونده را دوباره به دادستانی فرستاده است.

محمود علیزاده طباطبایی به خبرگزاری ایسنا گفت «هفته گذشته که به دادگاه مراجعه کردم، رئیس دادگاه حکم را که صادر و امضا شده و از مرحله تایپ برگشته بود به من نشان داد، ولی روز گذشته که مراجعه کردم رئیس دادگاه گفت که پرونده را به دادستانی فرستاده‌ایم.»

وکیل خانم قوامی با بیان این که موکلش به یک سال زندان محکوم شده است، گفت که پس از صدور و امضای حکم، دیگر امکان دخل و تصرف در آن وجود ندارد.

آقای علیزاده طباطبایی در ادامه گفت «دادستانی نمی‌تواند کیفرخواست را تغییر دهد، مگر این که اتهام و دلایل جدیدی باشد، که آن هم پرونده‌ای جدا خواهد بود؛ یعنی نیازمند تفهیم اتهام، انجام تحقیقات و تشکیل پرونده جدید است.»

مادر غنچه قوامی نیز روز دوشنبه 12 آبان، در صفحه فیس بوک خود نوشت که دخترش در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده و تاخیر در اعلام حکم دادگاه دست به اعتصاب غذا زده است. وکیل این زندانی تا کنون تنها در جلسه دادگاه موفق به دیدار با او شده است.

در پی انتشار خبر صدور حکم یکسال زندان و تاخیر در ابلاغ حکم، وزارت خارجه بريتانيا روز يکشنبه ضمن ابراز نگرانی در مورد اخبار منتشر شده در خصوص صدور حکم زندان برای غنچه قوامی، در بیانیه‌ای نسبت به نحوه پيگرد قانونی، رعايت دادرسی عادلانه و چگونگی رفتار با وی در زندان نیز ابراز نگرانی کرد.

غنچه قوامی اواخر خرداد ماه امسال، در پی شرکت در اعتراض به ممنوعیت ورود تماشاگران زن به سالن مسابقات والیبال دستگیر، اما خیلی زود آزاد شد. او که ۲۵ سال دارد، هنگامی که برای تحویل گرفتن تلفن همراه خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد.

او از اوایل تیرماه تاکنون در بازداشت به سر برده است. درحالی که خانواده غنچه قوامی از وضعیت او بی‌اطلاع بودند، سه ماه پس از بازداشت او اعلام شد که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است. دادگاه بارها حکم بازداشت موقت او را تمدید کرد.

تاخیر در رسیدگی به پرونده خانم قوامی موجب شد تا این زندانی دست به اعتصاب غذا بزند. خانواده او اعلام کردند که هنگامی که برای ملاقات با او زندان اوین رفته بودند، مسئولان زندان با صحنه‌سازی قصد داشتند از آنها اعتراف بگیرند که غنچه در اعتصاب غذا نیست و این موضوع موجب شد تا هیچ ملاقاتی صورت نگیرد. مادر غنچه قوامی بعدا گفت که توانسته دخترش را در حاشیه جلسه دادگاه ملاقات کند.

حال پس از حدود ۷ ماه بازداشت، وکیل این زندانی می‌گوید که دادگاه با وجود صدور حکم، پرونده را به دادستانی بازپس فرستاده است.

XS
SM
MD
LG