لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

برادر غنچه قوامی: خواهرم به تبلیغ علیه نظام متهم شده است


غنچه قوامی
غنچه قوامی

برادر غنچه قوامی، دختر ایرانی انگلیسی که نزدیک به سه ماه پیش در ایران بازداشت شد، به امید پیدا کردن فرصتی برای دیدار با رئیس جمهوری ایران، راهی نیویورک شد. او پس از آن راهی نیویورک شد که اعلام کرد خواهرش به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است.

ایمان قوامی همچنین نامه‌ای منتشر کرده است و در آن از دولت ایران خواسته تا خواهر ۲۵ ساله‌اش را آزاد کنند.

غنچه قوامی حدود ۳ ماه پیش در پی شرکت در اعتراض به ممنوعیت ورود تماشاگران زن به سالن مسابقات والیبال دستگیر، اما خیلی زود آزاد شد. او هنگامی که برای تحویل گرفتن گوشی تلفن همراه خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد. او از آن تاریخ تا کنون در بازداشت موقف به سر می‌برد اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه به تازگی گفت که بازداشت او ربطی به ورزش ندارد.

برادر غنچه قوامی در گفت و گویی که روز سه‌شنبه با روزنامه گاردین انجام داد گفت که اعلام شده خواهرش به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز روز سه شنبه پس از دیدار با محمدجواد ظریف در نیویورک در بیانیه‌ای بیانیه‌ای اعلام کرد در این دیدار بر روشن شدن وضعیت غنچه قوامی تاکید کرده است.

او در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه بریتانیا درباره این دیدار منتشر کرد، آورد: «من همچنان نگرانی بریتانیا از رویکرد ایران در مورد حقوق بشر به ویژه در خصوص بازداشت شدگان با تابعیت ایرانی-بریتانیایی را مطرح کردم، از جمله این بازداشت شدگان غنچه قوامی است.»

ایمان قوامی، برادر غنچه امیدوار است بتواند در طول اقامت رئیس جمهوری و هیات دپیلماتیک ایران در نیویورک در طول اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، با مقامات ایرانی دیدار کرده و درخواست آزادی خواهرش را مطرح کند.

XS
SM
MD
LG