لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: ایران منابع مردم خود را هزینه حزب الله لبنان می‌کند


آقای نتان سیلز هماهنگ کننده جدید وزارت امور خارجه برای مبارزه با تروریسم است.
آقای نتان سیلز هماهنگ کننده جدید وزارت امور خارجه برای مبارزه با تروریسم است.

هماهنگ کننده وزارت امور خارجه برای مبارزه با تروریسم همزمان با بیستمین سالگرد قرار گرفتن گروه حزب الله لبنان در لیست سازمان های تروریستی آمریکا، از ایران به عنوان حامی اصلی این گروه نام برد و گفت جمهوری اسلامی ایران منابع متعلق به مردم ایران را صرف حمایت از گروه حزب الله و خونریزی های این گروه می کند.

نتان سیلز هماهنگ کننده جدید وزارت امور خارجه برای مبارزه با تروریسم روز سه شنبه ۱۸ مهر در حاشیه نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «مهم است به یاد بیاوریم که حزب الله به تنهایی توانایی های نظامی و تروریستی خود را توسعه نداده است. این یک تهدید جهانی است که امروز به یک دلیل آنقدر گسترش یافته؛ کمک های عمیق و پایدار تهران.»

وی افزود: «رژیم ایران حزب الله را برای ایجاد بی ثباتی در سرتاسر منطقه و در سراسر جهان ساخته است.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «همه هزینه های صرف شده توسط جمهوری اسلامی برای حزب الله از منابع متعلق به مردم ایران است و جمهوری اسلامی این منابع را صرف حمایت از خونریزی های حزب الله می کند. مردم و لبنان هزینه همکاری مرگبار جمهوری اسلامی و حزب الله را می دهند. مردم ایران و مردم لبنان سزاوار بهتر از این هستند.»

جایزه برای بازداشت سران حزب الله

ناتان سیلز، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در بخش دیگری از سخنان خود خبر داد برای نخستین بار پس از یک دهه، آمریکا برای دستگیری اعضای گروه حزب الله لبنان جایزه گذاشته است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد برای ارائه اطلاعاتی که به بازداشت «طلال حمیه» رئیس سازمان امنیت خارجی حزب الله منجر شود هفت میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

همچنین برای ارائه اطلاعات درباره «فواد شکر» یکی از فرماندهان حزب الله نیز پنج میلیون دلار جایزه تعیین شد.

موضع کاخ سفید: وقت پاسخ جهانی به حزب الله لبنان است

روز سه شنبه کاخ سفید در بیستمین سالگرد قراردادن نام گروه حزب‌الله لبنان در لیست گروه های تروریستی با صدور بیانیه ای ضمن تاکید دوباره بر تروریست بودن این گروه، یادآور شد زمان پاسخی جهانی علیه حزب‌الله لبنان فرا رسیده است.

در این بیانیه که سه شنبه عصر ۱۸ مهر توسط «تام باست» مشاور امنیت داخلی رئیس‌جمهور آمریکا منتشر شده،‌ آمده که از همان آغاز شکل گیری حزب الله در ۳۵ سال پیش این گروه خشونت طلب مورد حمایت ایران عامل رواج تروریسم در خاور میانه و جهان بوده است.

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است: «حزب الله تهدیدی علیه آمریکا و علیه امنیت کشورهای سرتاسر خاور میانه و فراتر از آن است. اکنون زمان آن فرارسیده است که جهانیان با پیوستن به آمریکا این گروه آدمکش را افشا کنند و با این تهدید علیه مدنیت به مقابله برخیزند.»

کاخ سفید، آدم ربایی، ربودن سربازان، پرتاب موشک به مناطق غیرنظامی و نقشه کشی برای حمله های تروریستی در گوشه و کنار جهان را بخشی از کارنامه این سازمان تروریستی عنوان کرده است.

حزب الله در سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ با بمب گذاری سفارت آمریکا در بیروت و حمله به نیروها ی فرانسه در لبنان صدها آمریکایی، فرانسوی،و لبنانی را کشت . این گروه در گوشه و کنار جهان دست به عملیات انتحار ی میزند و بتازگی درآمریکا دو نفربه ظن ارتباط با حزب الله از سوی اف بی آی بازداشت شده اند.

سیاست دولت ترامپ علیه حزب الله و حامی آن، ایران

در بخش دیگری از بیانیه کاخ سفید آمده: «دولت ترامپ در نظر دارد با زیر فشار قرار دادن منبع مالی و نظامی حزب الله، یعنی ایران، این گروه را بیش از پیش منزوی سازد.»

بیانیه اضافه کرده است: «رژیم ایران برای حاکمیت همسایگان و حرمت و شان مردم ایران کمترین احترامی قائل نیست. از پول نفت به جای کمک به معیشت ایرانیان، برای تامین مالی حزب الله و سایر گروه های تروریستی استفاده می کند .با استفاده از حزب الله به عنوان عامل دست نشانده، همسایگان در خاور میانه را مورد تعرض قرار می دهد.»

کاخ سفید در ادامه بیانیه خود از جامعه جهانی خواسته است که پیامی قاطع و یکپارچه در این باره بفرستد که حزب الله یک حزب سیاسی مشروع نیست چرا که امنیت آمریکا و سراسر جهان به همکار ی همگان در رویارویی با این تهدید بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG