لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۶:۱۰

پولتیکو: دولت ترامپ نام سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد


اگر چنین شود، این نخستین بار خواهد بود که شاخه نظامی یک رژیم به این عنوان دست میابد

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا- به گزارش نشریۀ پولیتیکو بعنوان بخشی از کمپین تازه «فشارعلیه ایران»، دولت ترامپ قصددارد نام سپاه پاسداران ایران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار دهد.

به گزارش پولیتیکو به نقل از «دهها منبع داخل و خارج از دولت که در جریان گفتگوها برای این تصمیم قرار داشته اند» آمده است: «تمرکز اصلی بر روی سپاه پاسداران ایران خواهد بود که دولت امریکا نام آن را در لیست سازمانهای تروریستی خارجی قرار خواهد داد. این نخستین بار است که شاخه نظامی یک رژیم به این عنوان دست میابد.»

گزارش پولتیکو، بدون ارائه جزئیات در مورد منابع‌اش افزود: «ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۷ نام سپاه قدس، شاخه خارجی سپاه پاسداران را به لیست سازمانهای تروریستی اضافه کرده است. سپاه پاسداران هم در رابطه با پرونده هسته ای ایران و نقض حقوق بشر بارها تحریم شده است. اما تا کنون از سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی یاد نشده است.»

بخش فارسی صدای آمریکا قادر به تائید اطلاعات درج شده در گزارش پولتیکو نیست.

بر اساس تعریف وزارت خارجه آمریکا، «سازمانهای تروریستی» سازمانهای خارجی ای هستند که با انتخاب وزیر خارجه و بر اساس بند ۲۱۹ قانون مهاجرت و تابعیت تصویب شده در سال ۱۹۶۵، مشهور به اینا، به شرکت در فعالیت‌هایی که مقامات آمریکایی آنها را تروریستی میدانند متهم هستند.

بر اساس وبسایت وزارت امور خارجه، در حال حاضر ۶۱ سازمان خارجی شامل حماس، حزب الله لبنان و بوکوحرام، در لیست سازمانهای تروریستی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاهده نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG