لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

حمید بقایی برای سپری کردن محکومیت ۱۵ ساله بازداشت شد


حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری ایران در دوره احمدی نژاد، در پی قطعی شدن حکم دادگاه و به منظور سپری کردن دوران محکومیت، بازداشت شد.

وکیل آقای بقایی سه شنبه ۲۲ اسفند با اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت که بازداشت موکل او در حالی صورت گرفته که هنوز حکم دادگاه تجدیدنظر به او ابلاغ نشده است.

ساعاتی پیش از بازداشت او، رئیس کل دادگستری استان تهران گفت که دادگاه تجدید نظر رای قطعی را در پرونده آقای بقایی صادر کرده و او را به ۱۵ سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شلاق محکوم کرده است.

او دومین معاون احمدی نژاد است که محکومیت قطعی زندان گرفته است. پیشتر محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد نیز به اتهام فساد مالی به زندان محکوم شده بود.

«جامعه اطلاعاتی آمریکا» هفته قبل پیش بینی کرده بود که درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه قضایی ایران پیشتر اتهامات آقای بقایی را تصرف غيرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی اعلام کرده بود. آقای بقایی اما اتهامات خود را رد کرده و پرونده خود را سیاسی خوانده بود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، در پی طرح اتهامات و جدی شدن رسیدگی قضایی به آن، دستگاه قضایی را متهم به سیاسی کاری و ناکارآمدی کرد و در نامه‌ای نوشت که بیشتر مردم از قوه قضائیه و رئیس آن ناراضی هستند. او همچنین به طعنه نوشت که آیت الله خامنه‌ای هم در مورد اقدامات قضایی پاسخگو نیست. او در نامه ای دیگری نیز خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG