لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

هشدار رهبر جمهوری اسلامی به احمدی نژاد: حق بازی نقش اپوزیسیون را ندارید


پس از حملات لفظی محمود احمدی‌نژاد به رئیس قوه قضائیه طی هفته‌های اخیر، رهبر جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان داد و به نسبت به چنین رفتاری هشدار داد.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ششم دی در سخنانی گفت که برخی افراد در داخل با متهم کردن افراد و دستگاهها و تلاش برای صحیح جلوه دادن دروغ‌های شاخدار بیگانگان، همان کار دشمن را انجام می دهند.

اظهارات آقای خامنه ای اولین موضع گیری او در قبال اعتراض های محمود احمدی نژاد و نزدیکانش در دو ماه اخیر است. حمید بقایی معاون او، در هفته های اخیر علیه صادق لاریجانی موضع گرفته، و احمدی نژاد هم او را تهدید به افشاگری کرده بود.

در حالیکه در سالهای گذشته، بارها از خامنه ای برای حمایت از احمدی نژاد حمایت می شد، سکوت او در قبال انتقادات احمدی نژاد به این تعبیر شده بود که او همچنان از حمایت رهبر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

احمدی نژاد همچنان منصوب آقای خامنه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

آقای خامنه ای روز چهارشنبه بدون نام بردن از احمدی‌نژاد گفت: «کسانی که دیروز همه امکانات کشور در اختیار آنها بود و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور را در اختیار دارند، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند و علیه کشور سخن بگویند بلکه باید پاسخگو باشند.»

او همچنین گفت: «اینکه فردی مکرر، دستگاه ها یا قوای مختلف را مورد حمله و تهمت قرار دهد، هنر نیست زیرا هر کودکی می تواند با یک سنگ، شیشه‌ای را بشکند.» و اضافه کرد: «نمی شود که انسان در یک دهه همه‌کاره کشور باشد و در دهه بعد، تبدیل به مخالف‌خوان کشور شود.»

انتقادات تند رهبر جمهوری اسلامی از احمدی نژاد پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهوری پیشین ایران در پی جدی شدن دادگاه رسیدگی به اتهامات خود و نزدیکانش، حملات تندی به دستگاه قضایی کرد و رئیس آن را «غاصب و فاقد مشروعیت» خواند.

او همچنین گفت که رئیس دستگاه قضا به مسائل حقوقی و قضایی آشنایی ندارد و «دستگاه نیم بند قضا» تحت مدیریت او متلاشی شده است.

این انتقادات که اواخر آذر امسال بیان شد، تقریبا همزمان بود با اعلام صدور حکم زندان حمید بقایی، معاون اول احمدی‌نژاد در دولت دهم.

آقای احمدی‌نژاد در حالی انتقادات تند علیه قوه قضائیه مطرح کرد که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری او همین انتقادات، از جمله موارد متعدد نقض شهروندی، به دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات دولت او مطرح بود و او واکنشی نسبت به آن نداشت.

از سوی دیگر، رهبر جمهوری اسلامی نیز که اکنون به تندی آقای احمدی نژاد را به «کودکی که با سنگ شیشه‌ها را می‌شکند»، تشبیه کرده است همواره از دولت او در مقابل منتقدان حمایت کرده بود.

خامنه‌ای در موارد متعددی تاکید کرده بود که دولت آقای احمدی نژاد به شدت در حال کار است و پس از برگزاری انتخابات پرتنش سال ۸۸ در واکنش به نامه انتقاد آمیز هاشمی رفسنجانی، اعلام کرد که در بسیاری از موارد نظرش به احمدی نژاد نزدیک‌تر است.

آقای احمدی‌نژاد همچنین حمایت کامل نهادهای منصوب رهبری از جمله سپاه و شورای نگهبان را در دوران ریاست جمهوری پشت خود می‌دید.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی که چند ماه پیش آقای احمدی‌نژاد را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد، با تندتر شدن حملات احمدی‌نژاد به او هشدار داده که از دایره نیروهای خودی خارج شده و «سخنان دشمنان» را تکرار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG