لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

اختلاف احمدی‌نژاد و قوه قضاییه؛ حمید بقایی از حکم ۶۳ سال زندان خبر داد


یک روز پس از حمله لفظی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران به رئیس قوه قضائیه، حمید بقایی، معاون اول احمدی نژاد در دولت دهم اعلام کرد که به ۶۳ سال زندان محکوم شده است.

حمید بقایی، از نزدیکان احمدی نژاد که از سوی او در سمت‌‌های مختلف و کلیدی در مدیریت شهرداری و دولت نهم و دهم منصوب شده بود، روز چهارشنبه ۲۹ آذر این خبر را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد. او همچنین در نامه‌ای که وبسایت دولت بهار، نزدیک به احمدی‌نژاد، منتشر کرده است نوشت: «صادق لاریجانی رئیس دستگاه قضائی در ادامه برخورد سیاسی، با آشکار کردن منویات شخصی خود، کار را به زیبایی هرچه تمام‌ تر کامل کرد و اینجانب را به ۶۳ سال زندان محکوم نمود».

ساعاتی پس از انتشار این خبر، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران به برخی از رسانه‌های داخی ایران گفت که آقای بقایی به خاطر چند اتهام، چند محکومیت دارد و اینکه گفته به ۶۳ سال زندان محکوم شده قصد شیطنت داشته است وگرنه طبق قانون مجازات، او باید بیشترین حبس در میان محکومیت‌هایی که در دادنامه برایش درنظر گرفته شده را تحمل کند.

محکومیت جوانفکر

از سوی دیگر سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از صدور حکم علی اکبر جوانفکر خبر داد و گفت که حکم او به اتهام توهین و نشر اکاذیب صادر شده است.

علی اکبر جوانفکر از نزدیکان محمود احمدی نژاد و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا در دوره ریاست جمهوری او، سال ۱۳۹۰ نیز به زندان محکوم، و توسط ماموران بازداشت شده بود.

حمله به رئیس قوه قضائیه

محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش در پی جدی شدن رسیدگی به اتهام‌های آنها در دادگاه، به شدت به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و رئیس آن حمله کردند.

در آخرین سخنان علیه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، محمود احمدی نژاد روز سه‌شنبه گفت: «رئیس دستگاه قضا در دوره مدیریت خود در عمل نشان داده است که به قانون اساسی، آیین دادرسی و امور قضایی آشنایی ندارد و به آن احترام نمی گذارد، او دستگاه نیم‌بند قضایی را متلاشی کرده است.»

او سپس رئیس دستگاه قضایی را «غاصب» خواند و گفت که دیگر مشروعیت ندارد.

این حملات آقای احمدی نژاد به صادق لاریجانی در حالیست که خود او در دوران ریاست جمهوری از سوی منتقدانش به نقض حقوق شهروندان و سکوت در برابر سرکوب منتقدان و مخالفان از سوی دستگاه‌های امنیتی و قضایی متهم شده است.

محمود احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رئیس جمهوری ایران بود و از حمایت کامل نهادهای زیر نظر رهبر از جمله شورای نگهبان و قوه قضاییه برخوردار بود.

در سال آخر فعالیت او، در یکی از جلسات مجلس، احمدی نژاد فایلی از رشوه گیری برادر لاریجانی ها در مجلس فاش کرد و از آن زمان رابطه او و روسای قوه مقننه و قضاییه برهم خورده است.

در سال ۱۳۸۸، که معترضان به آن انتخابات ایراد اساسی داشتند، آیت الله خامنه ای در نماز جمعه گفته بود که نظر احمدی نژاد بیش از بقیه به نظر او نزدیک است.

رئیس جمهوری سابق ایران در انتخابات ۱۳۹۶ نامزد شد اما صلاحیت او مانند نزدیکانش رد شد. از شش ماه پیش، به رغم انتقادات تند احمدی نژاد، هنوز رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره او موضع گیری نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG