لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

معاون احمدی نژاد به ۱۵ سال زندان، رد مال و شلاق محکوم شد


حمید بقایی در کنار محمود احمدی نژاد
حمید بقایی در کنار محمود احمدی نژاد

یک مقام قضایی ایران اعلام کرد که حکم قطعی دادگاه علیه حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری ایران در دوره محمود احمدی نژاد، برای اجرا به دادسرا ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، روز سه شنبه ۲۲ اسفند در واکنش به اخباری در مورد بازداشت حمید بقایی گفت که دادگاه تجدید نظر رای قطعی را در پرونده آقای بقایی صادر کرده و او را به ۱۵ سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شلاق محکوم کرده است.

او دومین معاون احمدی نژاد است که محکومیت قطعی زندان گرفته است. پیشتر محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد نیز به اتهام فساد مالی به زندان محکوم شده بود.

سخنگوی دستگاه قضایی ایران پیشتر اتهامات آقای بقایی را تصرف غيرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی اعلام کرده بود. آقای بقایی اما اتهامات خود را رد کرده و پرونده خود را سیاسی خوانده بود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، در پی طرح اتهامات و جدی شدن رسیدگی قضایی به آن، دستگاه قضایی را متهم به سیاسی کاری و ناکارآمدی کرد و در نامه‌ای نوشت که بیشتر مردم از قوه قضائیه و رئیس آن ناراضی هستند. او همچنین به طعنه نوشت که آیت الله خامنه‌ای هم در مورد اقدامات قضایی پاسخگو نیست. او در نامه ای دیگری نیز خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

نامه‌های احمدی‌نژاد در حالی است که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» هفته پیش پیش بینی کرده بود که درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG