لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

حساب‌های بانکی فدراسیون فوتبال ایران به دلیل بدهی مالیاتی مسدود شد


سردر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی (آرشیو)
سردر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی (آرشیو)

خبرگزاریهای ایران می‌گویند حساب های بانکی فدراسیون فوتبال به دلیل بدهی مالیاتی بسته شده است. طبق گزارشها از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۰ حسابهای بانکی فدراسیون به دلیل بدهی مالیاتی مسدود شده است.

این درحالی است که طبق اعلام فدراسیون فوتبال ایران، موضوع بدهی مالیاتی به سالهای گذشته باز میگردد.

ابتدا صحبت از ۸۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی شد، اما بلافاصله فدراسیون مبلغ را کمتر از این عنوان کرد.

علی سلیمانی خزانه دار فدراسیون در گفتگو‌ با خبرگزاری فارس ، بدهی فدراسیون را خیلی پایین تر از ۸۰ میلیارد اعلام کرد اما مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال، صفی الله فغانپور به خبرگزاری ایسنا گفته که «فعلا رقم در همین حدود است که انباشته شده و دولت باید وارد عمل شود.»

شهاب الدین عزیزی خادم رییس معزول فدراسیون فوتبال ایران
شهاب الدین عزیزی خادم رییس معزول فدراسیون فوتبال ایران

مهمترین دلیل برکناری شهاب الدین عزیزی خادم، که با رای هشت تن از اعضای کنونی هیئت رییسه فدراسیون فوتبال در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال گذشته به طور موقت از ریاست این فدراسیون عزل شد، عدم شفافیت مالی، حیف و‌ میل منابع و‌ کمک های مالی دولت بود.

رییس معزول با کمک همین هیئت رییسه، در انتهای دولت حسن روحانی با ارتباطاتی که با رئیس سازمان برنامه و‌ بوجه و‌شخص محمدباقر نوبخت داشت، موفق شد ۵۵ میلیارد تومان کمک دریافت کند که نحوه هزینه آن‌ مشخص نیست. این درحالی است که براساس گزارشها اسناد منابع مالی فدراسیون در زمان ریاست او مخدوش است.

میرشاد ماجدی، سرپرست موقت ریاست فدراسیون فوتبال ایران
میرشاد ماجدی، سرپرست موقت ریاست فدراسیون فوتبال ایران

اما این فقط معطوف به فوتبال در رده ملی نیست. در سطح باشگاهی نیز، فوتبال ایران از هدر رفتن منابع مالی زیان بسیاری دیده است.

باشگاه پرسپولیس، در مدت کمتر از سه سال، ۳ میلیون دلار بدهی به اعضای کادر فنی سابق و دو بازیکن خارجی پرداخت کرده است. این درحالی است که این باشگاه روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد که در اسناد باشگاه پرسپولیس، جعل امضای مدیرعامل سابق نیز صورت گرفته است و‌ اکنون نهادهای قضایی و‌ کیفری پیگیر این موضوع هستند.

مشکلات هیئت رئیسه و سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال، در سال جام جهانی، تنها به تیم‌ ملی و‌ برگزاری دیدارهای تدارکاتی و اردوی امادگی برای حضور در جام جهانی قطر ختم‌ نمیشود. تیم فوتبال امید ایران نیز مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا، بازی‌های کشورهای اسلامی و بازی‌های آسیایی را پیش رو دارد. این درحالی است که تیم‌ ملی فوتسال ایران خود را برای جام‌ ملتهای آسیا آماده می کند و حال آنکه پرداخت حقوق کادر فنی تیم های ملی نیز از دیگر تعهدات مالی فدراسیون است.

سال ۱۴۰۰ فوتبال ایران آماج انتقادهای گسترده‌ای بود که سوء مدیریت و عدم شفافیت مالی و اقتصادی این نهاد و مقامات و فدراسیون این ورزش در ایران را نشانه رفته بودند، انتقادها و ناکارآمدی‌هایی که به ۱۴۰۱ نیز رسیده و همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG