لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

شهاب‌الدین عزیزی‌خادم از ریاست فدراسیون فوتبال ایران برکنار شد


شهاب الدین عزیزی خادم اسفند ۱۳۹۹ رئیس فدراسیون فوتبال ایران شده بود.
شهاب الدین عزیزی خادم اسفند ۱۳۹۹ رئیس فدراسیون فوتبال ایران شده بود.

شهاب الدین عزیزی خادم با رای هشت تن از اعضای هیئت رییسه فدراسیون فوتبال از ریاست این فدراسیون عزل شد.

بآقای عزیزی خادم در حالی روز پنجشنبه ۲۸ بهمن برکنار شد که حامیان عزیزی‌خادم در هیت رئیسه یعنی سرپرستان نایب رئیس اول و‌ نایب رئیس دوم و‌ همچنین رئیس سازمان لیگ، اجازه حضور در این‌ جلسه را پیدا نکردند. این جلسه، با حضور ۸ عضو هیئت رئیسه به همراه رئیس هیئت یعنی شخص عزیزی خادم برگزار شد.

رئیس فدراسیون به دلیل ذینفع بودن در رای گیری برای عزل، اجازه رای نداشت. ‌دلیل غیب حامیان عزیزی خادم، این بود که آنها در مجمع عمومی انتخاب نشدند و‌ در ۱۱ ماه گذشته حضوری غیر قانونی داشتند؛ به همین دلیل با توجه به دستور «ای اف سی» و تذکر حسن کامرانی‌فر دبیر فدراسیون، سه مقام حامی عزیزی خادم،‌جلسه در مرکز فوتبال ملی ایران را ترک کردند.

اما هشت عضو‌ هیئت رئیسه متشکل از شهره موسوی، احمدرضا براتی، احسان اصولی، بهرام رضاییان، میرشاد ماجدی، طهمورث حیدری، مهرداد سراجی و خداداد افشاریان به استناد بند ۱۴ ماده ۳۵ فدراسیون فوتبال، خواستار برکناری عزیزی خادم تا زمان برگزاری مجمع عمومی فوق العاده شدند.

در پایان این جلسه مهرداد سراجی مدیرعامل باشگاه سایپا به طور موقت به عنوان سرپرست ریاست فدراسیون عهده دار این نهاد شد.

عزیزی خادم کمتر از یکسال پیش ‌با اکثریت آرا با گذر از کیومرث‌ هاشمی، مصطفی اجرلو و‌علی کریمی به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد و نخستین و تنها رئیس عزل شده فدراسوین فوتبال ایران لقب گرفت.

محمد باقر نوبخت، رییس سابق سازمان برنامه و بودجه
محمد باقر نوبخت، رییس سابق سازمان برنامه و بودجه

مهمترین دلیل برکناری عزیز خادم عدم شفافیت مالی، حیف و‌ میل منابع و‌ کمک های مالی دولت بود. وی در انتهای دولت حسن روحانی با ارتباطاتی که با رئیس سازمان برنامه و‌ بوجه و‌شخص محمدباقر نوبخت داشت موفق شد ۵۵ میلیارد تومان کمک دریافت کند که نحوه هزینه آن‌ مشخص نیست. به همین میزان، اسناد منابع مالی فدراسیون در زمان ریاست وی مخدوش است. تصمیمات شخصی عزیزی خادم و استفاده از مشاورانی که بیش از کمک به فوتبال کشور در پی بهرمندی از شرایط بودند، حاشیه های حضور آخرین رئیس فدراسیون فوتبال را بیش از پیش نمایان کرد.

امیر اسکندری معروف به جادوگر فوتبال ایران
امیر اسکندری معروف به جادوگر فوتبال ایران

ارتباط عزیزی خادم با افرادی که در فوتبال ایران به ساحر، جادوگر و‌ رمال معروفند و‌ برنامه ریزی بر اساس سخنان این افراد از دیگر دلایل از دست دادن حمایت دوستان و‌ یاران ‌سال گذشته بود.

«نفس حق» و «خوبان عالم» واژه‌هایی بودند که عزیزی خادم در گفتگو با رسانه ها و برنامه های تلویزیونی به کار می برد و اغلب صحبتهای او جنجال‌های زیادی را به همراه داشت. برخی کارشناسان می‌گویند اختلاف و‌ تفاوت سلیقه وی با برخی از اعضای هیات رییسه فدراسیون بر سر تقسیم‌ منابع مالی و‌ وظایف مدیریتی، صدمات جبران ناپذیری به فوتبال و ورزش ایران وارد کرد.

XS
SM
MD
LG