لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

کامران دانشجو: استادان سکولار «دیگر نباید باشند»


کامران دانشجو، وزیرعلوم تحقیقات و فناوری، روز پنجشنبه در مشهد از «کرسی های آزاد اندیشی» در دانشگاه ها دفاع کرد اما در عین حال، خواستار حذف «استادان سکولار» شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر علوم دولت محمود احمدی نژاد گفت: استادان سکولار، «دیگر نباید باشند». او گفت:«در هر جایی، عناصری جاهل و غافل وجود دارند.»

آقای دانشجو در جمع دانشجویان بسیجی، در «کنگره سراسری مسوولان بسیج دانشجوی سراسر کشور» سخنرانی می کرد. او گفت:« در بدنه وزارت علوم عناصری وجود دارند که متناسب با منویان نظام حرکت نمی کنند.»

وزیر علوم گفت:«نمی‌توانیم بنشینیم و ببینیم که استادی که درس انقلاب را تدریس می‌کند، در دو جلسه اول کلاسش زیر آب انقلاب را بزند.»

کامران دانشجو در سخنرانی خود به حضور « ۱۱ هزار استاد بسیجی» در ایران اشاره کرد.

وی درباره انتقادات نسبت به روسای دانشگاه های ایران گفت: «روسای دانشگاه را خودم انتخاب می‌کنم و اگر اشتباه کنم خودم مسئولیتش را برعهده می‌گیرم.»

در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، بخشی از قدرت دولت برای انتخاب روسای دانشگاه ها، به خود دانشگاه ها واگذار شده بود. اما با به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد، دانشگاه ها شاهد تغییرات گسترده روسای خود شدند.این امر باعث انتقاد بسیاری از استادان دانشگاه ها شد. انتصاب حجت الاسلام صدر الدین شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، از جمله این موارد بود که بسیاری از استادان این دانشگاه را بیرون کرد.

کامران دانشجو در ادامه سخنرانی روز پنجشنبه، «کرسی‌های آزاد اندیشی» را «یک فرصت» دانست و گفت «به دنبال این هستم که نگاه به کرسی‌های آزاداندیشی امنیتی نباشد».

«کرسی های آزاد اندیشی» عنوانی است که مقامات ایران از جمله آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، بدون ارائه تعریفی روشن، آن را در سال های اخیر بارها به کار برده اند. با این حال خبرگزاری فارس به نقل از یکی از دانشجویان، از وجود «نگاه امنیتی روسا و حراست دانشگاه‌ها به کرسی‌های آزاد اندیشی» خبر داده است.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنانش خطاب به دانشجویان بسیجی گفت:«در یکی از دانشگاه‌ها میان خوابگاه پسران و دختران دیوار نبود، که پس از بازدید دستور دادم دیواری ایجاد کنند».

کامران دانشجو در کارنامه وزارت خود، جداسازی های جنسیتی در دانشگاه ها، احداث دانشگاه های تک جنسیتی، و سخنرانی های متعدد در انتقاد از «کلاس های مختلط» را دارد.
XS
SM
MD
LG