لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

فرهنگستان علوم: به فضای امنیتی دانشگاهها پایان دهید


فرهنگستان علوم ایران، در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران از او خواسته تا به «شرایط بحرانی و فضای امنیتی دانشگاه ها» پایان دهد.

نامه فرهنگستان علوم ایران که از نهادهای وابسته به ریاست جمهوری است، از سوی رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان به آقای روحانی ارائه شده است.

نامه فوق در ۷ بند تنظیم شده و از جمله بر تقویت اختیارات وزارت علوم، لزوم به رسمیت شناختن استقلال دانشگاه ها، مشارکت دانشگاهیان در انتخاب رئیس دانشگاه، تقویت نهادهای مدنی و تشکل های دانشگاهی، تمرکز زدایی در جذب و استخدام اعضای هیات علمی و بازنگری در آیین «امه ارتقاء دانشگاهیان، تمرکز زدایی در پذیرش دانشجو برای دوره های دکتری و رفع سهمیه بندی های جنسیتی در تمام مقاطع،و توسعه همکاری های علمی بین المللی تاکید می کند.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران در جریان کمپین انتخاباتی از جو امنیتی موجود در دانشگاه ها انتقاد کرده بود.

سعید پیوندی، کارشناس مسائل آموزشی مستقر در پاریس، به صدای آمریکا می گوید که در ۸ سال گذشته و بویژه در دوره تصدی گری کامران دانشجو بر وزارت علوم وضع دانشگاه ها به شکلی بوده که اکنون مراکز آموزش عالی در ایران
در «نقطه بحرانی» است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران هم تحصیلات حوزوی دارد و هم تحصیلات دانشگاهی. او دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه کلدونین گلاسکو اخذ کرده است. او در اولین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات گفت فضای دانشگاه ها باید «بازتر با احساس امنیت و آزادی بیان و نشاط بیشتر، توام با فضای عملی و فرهنگی پررنگ و در کنارش فضای سیاسی مورد لزوم جامعه و کشور» باشد.

سعید پیوندی در برنامه افق تلویزیون صدای آمریکا، ضمن تاکید بر این که وجود آزادی بیان، پژوهش، نقد و تحقیق علمی در دانشگاه ، مانند هوا برای تنفس ضروری است می گوید: «آقای روحانی برای نشان دادن صداقت گفتار خود بخشی از همان آزادی هایی را که در دانشگاه گلاسکو از آنها برخوردار بود به دانشگاه های ایران بدهد.» این کارشناس مسائل آموزشی می گوید «پیشرفت واقعی ایران، در درجه اول از آزادی دادن به دانشگاه ها برای «فکر کردن و نقد کردن» آغاز می شود.

جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی آقای روحانی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یکی از وزیرانی بود که مجلس به او رای اعتماد نداد. پس از آن آقای روحانی جعفر توفیقی، دومین وزیر علوم در کابینه محمد خاتمی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

وضعیت امنیتی حاکم بر دانشگاه ها در سال های اخیر تشدید شده است. بسیاری از اساتید، بویژه استادان رشته های علوم انسانی خانه نشین شده اند و تفکیک جنسیتی حاکم بر فضای دانشگاه، انتقادات فراوانی را در میان فعالان دانشجویی برانگیخته است. این وضعیت پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تشدید شد بطوری که تجمعات دانشجویی، تعامل با دانشگاه های خارج از کشور، شرکت در سمینارهای علمی خارج، و بازدید اساتید خارجی از دانشگاه های ایران محدودتر از قبل شد.
XS
SM
MD
LG