لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

آژانس: ایران در حال برنامه‌ریزی برای گسترش غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو است


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران برای نخستین بار در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص شصت درصد، نزدیک به درجه مورد استفاده در مصارف نظامی، در سایت زیرزمینی «فردو» است.

این سازمان، که ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد محسوب می‌شود، در عین حال افزود که جمهوری اسلامی در حال برنامه‌ریزی گسترده برای توسعه ظرفیت غنی‌سازی خود است.

ایران اوایل سه‌شنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا شصت درصد را در سایت دوم فردو آغاز کرده است، و در بیش از یک سال اخیر این غنی‌سازی را در کارخانه آزمایشی روی زمین خود در نطنز انجام داده است.

در کارخانه آزمایشی نطنز، تنها دو آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته در حال غنی‌سازی در چنین سطحی وجود دارند.

این تازه‌ترین واکنش جمهوری اسلامی به قطعنامه هفته گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در آن از تهران خواسته شده بود که با آژانس در زمینه تحقیقات چندین ساله‌اش در مورد منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده در ایران، همکاری کند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه گفت که ایران با استفاده از دو آبشار سانتریفیوژهای «آی‌آر-۶» موجود در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو، تولید اورانیوم با غنای بالا و تا شصت درصد را آغاز کرده است.

این آژانس در بیانیه‌ خود گفت که این غنی‌سازی از آوریل ۲۰۲۱ در نطنز انجام شده است.

کارخانه نطنز
کارخانه نطنز

ایران شش آبشار از سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در سه نیروگاه در فردو و نطنز دارد. دیپلمات‌ها می‌گویند که این پیشرفته‌ترین مدلی است که در چنین مقیاسی استفاده می‌شود.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران قصد دارد چهارده آبشار آی‌آر-۶ دیگر را به فردو اضافه کند که شش مورد از آنها جایگزین ماشین‌‌های نسل اول آی‌آر-۱ خواهند شد. آنها توانایی غنی‌سازی پنج تا بیست درصد را دارند.

با این حال، در درازمدت ایران می‌خواهد کارخانه زیرزمینی ‌و تجاری غنی‌سازی سوخت خود در نطنز را توسعه دهد، مکانی که در حال نصب و راه‌اندازی آبشارهای بیشتری از سانتریفیوژهای پیشرفته است.

ایران به پیشبرد فعالیت‌های غنی‌سازی خود در کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز ادامه می‌دهد و قصد دارد ساختمان تولیدی دوم را با قابلیت‌ نگهداری بیش از یکصد آبشار سانتریفیوژ احداث کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG