لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعای روسیه درباره ساخت «بمب‌های کثیف» توسط اوکراین را بررسی می‌کند


نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا
نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه گفت که بازرسانی را به دو نقطه اوکراین، محلی که روسیه ادعا می‌کند که فعالیت‌های مربوط به تولید «بمب‌های کثیف» در حال انجام است، اعزام می‌کند.

رافائل گروسی گفت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از درخواست کتبی از دولت اوکراین، این هفته به این دو سایت که تحت نظارت آژانس هستند، سفر خواهند کرد.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد این هفته در نامه‌ای به اعضای شورای امنیت، ادعا کرد که موسسه تحقیقات هسته‌ای آکادمی ملی علوم اوکراین در شهر کی‌یف، و کارخانه استخراج و فرآوری وستوچنی، «دستور مستقیمی از رژیم زلنسکی (ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری ‌اوکراین) دریافت کرده‌اند تا چنین بمب کثیفی تولید کنند.

به گفته واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه این اطلاعات را وزارت دفاع روسیه بدست آورده است. او گفت که این وزارتخانه گزارش داده است که پروژه ساخت این بمب کثیف که از مواد منفجره برای پراکنده کرده زباله‌های رادیواکتیو با هدف ایجاد ترس و وحشت صورت می‌گیرد، «در مرحله» پایانی است.

به گفته رافائل گروسی، «هدف از بازدیدهای پادمانی این هفته، کشف هرگونه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده احتمالی و مواد مرتبط با توسعه بمب‌های کثیف» است.

او گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک ماه پیش موسسه تحقیقات هسته‌ای در کی‌یف را بازرسی کرد و «هیچ فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام نشده‌ای در محل پیدا نشد.»

رافائل گروسی
رافائل گروسی

مدیر کل آژانس در ادامه تأکید کرد که بازدید کنونی از این مرکز با هدف متفاوتی انجام خواهد شد.

رافائل گروسی که به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک آمده بود، در جلسه‌ای که پشت درهای بسته انجام شد، به اعضای شورای امنیت درباره مسائل هسته‌ای اوکراین توضیحاتی داد.

او پس از پایان جلسه به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد. مدیر کل آژانس انرژی اتمی بار دیگر تأکید کرد که درباره احتمال وقوع یک حادثه هسته‌ای «به شدت نگران» است.

این در حالی است که اوکراین ضمن رد ادعای مسکو، این اتهامات را تلاشی برای منحرف کردن توجه عمومی از برنامه‌های خود کرملین برای استفاده از بمب کثیف دانست.

شرکت دولتی اوکراینی که چهار نیروگاه‌ هسته‌ای این کشور را اداره می‌کند، اخیرا گفت که نیروهای روسی از هفته گذشته عملیات ساختمانی مخفی را در نیروگاه هسته‌ای اشغالی «زاپوریژیا» را آغاز کرده‌اند.

یک سرباز روسی در مقابل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در محدوده تحت اشغال روسیه در جنوب شرق اوکراین. ١ مه ٢٠٢٢
یک سرباز روسی در مقابل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در محدوده تحت اشغال روسیه در جنوب شرق اوکراین. ١ مه ٢٠٢٢

به گفته این شرکت اوکراینی، افسران روسی که کنترل منطقه را در اختیار دارند، به کارکنان اوکراینی نیروگاه و ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به این محل را نخواهند داد.

رافائل گروسی ضمن ابراز نگرانی از شرایط ایمنی این نیروگاه هسته‌ای، به صراحت گفته است که زاپوریژیا را یک «نیروگاه اوکراینی» می‌داند و اداره این مرکز توسط روسیه، احتمال بروز سردرگمی را افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG