لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

رئیس آژانس: ایران مشکلی است که به‌طور فزاینده‌ «مرتبط» می‌شود


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. (آرشیو)
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. (آرشیو)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه در اشاره‌ای آشکار به شمار فزاینده سانتریفیوژهای پیشرفته مورد استفاده جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم گفت ایران مشکلی است که بیش از پیش «مرتبط» می‌شود.

آژانس در گزارش‌های اخیر خود به اعضایش گفته است ایران سرگرم نصب خوشه‌های سانتریفیوژ پشرفته بیشتر در تاسیسات غنی‌سازی خود در فوردو و نطنز و غنی‌سازی به مقدار بیشتر است.

آقای گروسی که در کنفرانس سیاست هسته‌ای بین‌المللی موقوفه کارنگی سخن می‌گفت، در ارتباط با مسائل پادمانی گفت که این یک موضوع سیاسی نیست. او افزود آژانس نه اتهام می‌زند و نه لطفی می‌کند؛ ایران تعهداتی به آژانس دارد که باید به آنها پایبند باشد.

رافائل گروسی که سخنان خود را به جای اوکراین با ایران آغاز کرد، گفت از طریق بازرس‌هایش هر روز می‌بیند که چگونه مساله ایران به طور فزاینده «مرتبط‌تر» می‌شود.

مدیرکل آژانس تاکید کرد: «هرگز در حوزه راستی‌آزمایی به بهانه‌های سیاسی یا بنا به دلایل سیاسی کاری انجام نخواهم داد.» به گفته او، «آژانس باید به وظایف خود عمل کند. من این را اینجا علنا می‌گویم و پیشتر نیز بارها به همکاران ایرانی‌ام گفته‌ام.»

مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان به دلیل پافشاری ایران بر شرط پایان تحقیقات درباره بقایای اورانیوم کشف‌شده در مکان‌های از پیش اعلام نشده به بن‌بست رسیده است.

ایالات متحده و طرف‌های اروپایی برجام در اظهارنظرهای جدید خود درباره این مذاکرات گفته‌اند که فعلا تمرکز آنها بر تظاهرات سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی است و چشم‌اندازی برای احیای برجام در آینده‌ای نزدیک نمی‌بینند.

XS
SM
MD
LG