لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۲

جوزپ بورل به امیرعبداللهیان: اروپا در محکوم کردن سرکوب اعتراضات ایران متحد است


حسین امیرعبداللهیان (راست) و جوزپ بورل
حسین امیرعبداللهیان (راست) و جوزپ بورل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که کشورهای اروپایی در محکوم کردن سرکوب اعتراضات جاری در ایران متحد هستند.

جوزپ بورل روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان در توییتی نوشت: «در تماس با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تأکید کردم که اروپا در محکومیت سرکوب اعتراضات جاری در ایران، متحد است.»

آقای بورل همچنین در این گفت‌وگو بر ضرورت همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای رسیدن به نتایج ملموس تأکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این مکالمه را «سازنده» توصیف کرد و در توییتی نوشت: «پیام‌های تبادل شده در مورد مذاکرات وین را بررسی کرده و مجددا بر آمادگی ایران برای جمع بندی مذاکرات در اسرع وقت تأکید نمودم‌.»

او با ادعای این که «کاملا متعهد به تأمین حقوق ملت ایران هستیم»، آمریکا را به داشتن «سیاست یک بام و دو هوا» متهم کرد و گفت این رویه باید متوقف شود.

هم‌زمان در روز پنج‌شنبه وزیران خارجه کشورهای عضو گروه۷ گرد هم آمدند و اعتراضات سراسری ایران از مهمترین محورهای گفت‌وگوهای آنها به‌شمار می‌رود.

دولت آلمان نیز از شهروندانش خواسته است خاک ایران را ترک کنند، چرا که خطر دستگیری خودسرانه و حبس‌های طولانی مدت از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد.

آلمان به ویژه هشدار داده است که افراد دوتابعیتی در معرض خطر بیشتری هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه یک نشست غیررسمی به منظور بررسی تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات اخیر ضد‌حکومتی در ایران برگزار کرد.

در این نشست در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و با ابتکار مشترک آمریکا و آلبانی برگزار شد، درخواست شد که کشورها سفیران خود را از ایران خارج کنند.

XS
SM
MD
LG