لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

مخالفت تلویحی اسلامی با سفر گروسی به ایران


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی تلویحا گفت که تهران مایل به استقبال از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست.

محمد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره موافقت با سفر رافائل گروسی به ایران گفت: «این سفر برای وقتی بود که از سیاست فشار استفاده نکنند، حرکت‌های سیاسی و آوردن عبارات غیرواقعی و غیرحرفه‌ای در شرایطی که گفت‌وگو وجود دارد و مذاکرات مسیر خودش را طی کرده است، در راستای همان سیاست شکست خورده فشار حداکثری است که از نظر ما مردود است.»

اظهارات اسلامی درحالی بیان می‌شود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای ایران را ملزم کرد در زمینه بقایای اورانیوم یافت‌شده در سه سایت هسته‌ای اعلام‌نشده «فورا» با آژانس همکاری کند.

این قطعنامه همچنین می‌افزاید ایران باید به تمامی پرسش‌های آژانس پاسخ دهد.

آمریکا دقایقی پیش از تصویب قطعنامه گفت جمهوری اسلامی باید بداند که در صورت خودداری از همکاری با آژانس با اقدامات بیشتر شورای حکام از جمله ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل مواجه می‌شود.

اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا همچنین با رد وجود مکان‌های مورد تردید از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «این مکان‌ها جدید نیستند، ۲۰ سال است که مطرح می‌کنند. ۲۰ سال است که بر ایران فشار می‌آوردند که این فشارهای ۲۰ سال گذشته موجب مذاکرات مستمر شده است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به‌رغم وجود گزارش‌های مختلف از تخطی ایران از پروتکل‌ها و پادمان‌ها گفت: «ایران هیچ‌کاری که آژانس از آن مطلع نباشد، انجام نداده و نمی‌دهد و فعالیت‌های ما همگی در چارچوب مقررات است.»

اسلامی دراین مصاحبه همچنین از تمایل تلویحی تهران برای بازگشت به مذاکرات برجام اشاره گفت: «امروز طرفین برجام می‌خواهند بازگردند؟ بسم‌الله بازگردند و طبق همان برجام عمل کنند.»

اظهارات اسلامی در حالی بیان می‌شود که وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی نیز پیشتر این ادعا را مطرح کرد که آمریکایی‌ها «از طریق برخی از وزرای خارجه» پیام داده‌اند که «برای برجام شتاب دارند».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه ۳۰ مهر نیز در اظهارات مشابهی به خبرنگاران گفت: «آمریکایی‌ها نه تنها حصول توافق در اولویت‌شان است، بلکه شتاب هم دارند.»

این درحالی است که یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادعای امیرعبداللهیان مبنی بر ارسال پیام از سوی واشینگتن به تهران را تکذیب کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی اما مدعی است که آمریکا «در کمتر از ۷۲ ساعت گذشته» پیامی را به تهران درباره مذاکرات احیای برجام فرستاده است.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه پس از جلسه هیئت دولت ابراهیم رئیسی به خبرنگاران گفت: «به آقای راب مالی و مقامات آمریکا توصیه می‌کنم دست از ریاکاری بردارند.»

XS
SM
MD
LG