لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

وزارت کشور: با اصرار شورای نگهبان به حذف مینو خالقی، نفر ششم به مجلس می رود


حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران
حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران

قائم مقام وزیر کشور ایران اعلام کرد که شورای نگهبان همچنان به حذف مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس اصرار دارد و در این شرایط، نفر ششم اصفهان جایگزین او خواهد شد.

حسینعلی امیری روز شنبه (۲۱ فروردین) با تاکید دوباره بر اینکه استنباط وزارت کشور از قانون با استنباط حقوقی شورای نگهبان مبنی بر ابطال آرای خانم خالقی متفاوت است، گفت که او به همراه وزیر کشور و دبیر شورای نگهبان نشستی در این باره برگزار کردند اما نظر شورای نگهبان درباره منتخب اصفهان تغییر نکرد.

به این ترتیب به گفته قائم مقام وزیر کشور، با فرض اصرار شورای نگهبان به حذف خانم خالقی، نفر ششم انتخابات مجلس شورای اسلامی که ۲۵ درصد آرا را کسب کرده از نظر وزارت کشور منتخب اصفهان محسوب می‌شود.

نفر ششم انتخابات اصفهان علیرضا آجودانی است که به گفته آقای امیری آرای صحیح کافی را به دست آورده است.

شورای نگهبان اوایل فروردین ماه اعلام کرد که آرای مینو خالقی، منتخب اصفهان در انتخابات هفتم اسفند، باطل شده است. سخنگوی هیات نظارت نیز اعلام کرد که دلایل ابطال آرای خانم خالقی به خود او اعلام شده است.

سخنان قائم مقام وزارت کشور درباره انتخابات اصفهان در حالی است که شورای هماهنگی اصلاح طلبان اصفهان بارها از دولت خواسته‌ است مانع ابطال آرای خانم خالقی شود.

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور پیشین ایران نیز گفته بود که شورای نگهبان پس از تایید سلامت انتخابات نمی‌تواند به حذف منتخبان اقدام کند و وزارت کشور باید اعتبارنامه خانم خالقی را به مجلس بفرستد.

XS
SM
MD
LG