لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

برعکس بقیه، دفتر خامنه‌ای ماه را ندید؛ ماه رمضان در ایران یک روز بیشتر شد


چندسال است که دفتر رهبر دهها گروه از روحانیون را با وسایل رصد برای رویت ماه به نقاط مختلف ایران اعزام می‌کند.
چندسال است که دفتر رهبر دهها گروه از روحانیون را با وسایل رصد برای رویت ماه به نقاط مختلف ایران اعزام می‌کند.

با اینکه ایران و خیلی از کشورهای عربی در یک روز ماه رمضان امسال را آغاز کردند اما در پایان این ماه، حال که بسیاری از مناطق در شرق و غرب ایران روز جمعه را «عید فطر» اعلام کرده‌اند، جمهوری اسلامی با یک روز تاخیر «عید فطر» را اعلام کرد.

دفتر علی خامنه‌ای اعلام کرد، رهبر جمهوری اسلامی «هلال ماه شوال» را رویت نکرده بنابراین در ایران روز شنبه عید فطر خواهد بود و به این ترتیب، ماه رمضان در ایران یک روز بیش از کشورهای همسایه مسلمان است.

پیش از این جمهوری اسلامی ایران مانند سایر کشورهای عربی، اولین روز ماه رمضان را پنجشنبه ۳ فروردین اعلام کرده‌بود و انتظار می‌رفت مثل سایر کشورهای عربی،‌ روز جمعه روز عید فطر اعلام شود. اما پنجشنبه شب ۳۱ فروردین دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد بنا به اخبار واصله از بیش از ۱۰۰ گروه که برای یافتن هلال ماه نو قمری یا «استهلال ماه شوال» به مناطق مختلف ایران اعزام شدند، این هلال در غروب روز پنجشنبه ۳۱ فروردین در ایران دیده نشده و روز جمعه آخرین روز ماه رمضان خواهد بود.

کشور امارات و اداره اوقاف اهل سنت عراق «در همسایگی ایران» جمعه را عید فطر اعلام کرده‌اند. سودان، یمن و فلسطین که در غرب ایران واقع هستند نیز جمعه را روز عید فطر اعلام کردند. حکومت طالبان افغانستان «همسایه شرقی» ایران هم جمعه، ۱ اردیبهشت را برابر با یکم شوال و روز عید فطر اعلام کرد.

همچنین در عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه و قطر ماه رمضان در غروب پنجشنبه به پایان رسیده و روز جمعه نخستین روز ماه جدید قمری و عید فطر اعلام شد.

تفاوت در اعلام روز عید فطر در جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه امسال هم با واکنش کاربران فضای مجازی روبرو شده است.

یکی از این کاربران در توییتر نوشت :«دوباره مثل همیشه همه کشورهای اطراف ایران از سودان تا روسیه هلال ماه شوال را رؤیت کردند و فردا جمعه عید فطر اعلام کردند ولی جمهوری اسلامی ندید.»


کاربر دیگری هم ضمن انتشار عکسی از یک روحانی که تلاش می‌کند ماه را با «تراز بنایی» رصد کند، نوشت:«فردا جمعه همه کشورهای اطراف ایران عید فطره بجز خود ایران!! از موقعی که خامنه‌ای رهبر شد، یه سال نتونسته عید فطر رو درست اعلام کنه، بگذریم که یه بار ۱۲ ظهر عید رو اعلام کرد! مملکت داریشونم مثل دینداریشونه، تو عصر تکنولوژی با دیدن ماه مشکل دارن.»

XS
SM
MD
LG