لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

«پلمب‌درمانی» در اوج تورم کمرشکن؛ به بهانه ماه رمضان اصناف را نقره داغ می‌کنند 


پلمب اصناف در ماه رمضان همچنان ادامه دارد.
پلمب اصناف در ماه رمضان همچنان ادامه دارد.

ماه رمضان و پلمب واحدهای صنفی که به ادعای حکومت «متخلف» هستند، همچنان ادامه دارد و هر روز خبرهایی در این مورد از شهرهای مختلف منتشر می‌شود.

پلمب واحدهای صنفی توسط دستگاه‌های امنیتی و قضائی شاید برای آنها حکم انجام وظیفه را داشته باشد اما برای مردم به قیمت برهم خوردن نظم اقتصادی زندگی خواهد بود. در تازه‌ترین مورد دادستان عمومی و انقلاب قزوین از پلمب یک مجموعه تفریحی در این شهر به دلیل آنچه «توهین به آمر به معروف» عنوان کرده است، خبر داد.

حسین رجبی گفت: «به دستگاه‌های نظامی، انتظامی و امنیتی استان نیز حمایت از آمران به معروف ابلاغ شده است.»

این اقدامات در روزگاری انجام می‌شود که «فشار اقتصادی» به زعم بسیاری از کارشناسان به بالاترین حد چهار دهه گذشته رسیده و در بسیاری از حوزه‌ها، کسبه با یک روز تعطیلی هم دچار خسارات جبران ناپذیری می‌شوند.

در این بین اما مسئولان حکومت فارغ از دغدغه‌های روزمره مردم کماکان با بهانه‌های مختلف واحدهای صنفی را هدف قرار داده‌اند.

در موردی دیگر فرماندار ویژه ری روز ۱۶ فروردین از پلمب یک اغذیه فروشی در این شهرستان خبر داد و گفت: «این واحد به علت فعالیت و عرضه خدمات بدون مجوز در ماه رمضان پلمب شده است.»

روز پانزدهم فروردین نیز فرمانده انتظامی شهرستان مراغه از پلمب سیزده واحد صنفی در پی اجرای طرح «برخورد با روزه‌خواری» در این شهرستان خبر داد.

در همین راستا فرمانده انتظامی بابل نیز از پلمب یازده واحد صنفی در این شهرستان طی دو روز گذشته به دلیل آنچه «عدم رعایت شئونات اسلامی» عنوان کرده، خبر داد و تاکید کرده که برخورد با «بی‌حجابی» تداوم خواهد داشت.

بر اساس اعلام شهر کتاب اصفهان، ساختمان این مجموعه از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی، پلمب شد. این شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای «شهر کتاب»، جزئیاتی از علت پلمب شدن خود ارائه نکرده، اما کاربران صفحه اینستاگرام این فروشگاه دلیل آن را حضور زنانِ فاقد حجاب اجباری عنوان کرده‌اند.

روز ۱۵ فروردین در همدان نیز دو باغ رستوران در راستای اجرای طرح موسوم به «مقابله با هنجارشکنان ماه رمضان» پلمب شدند.

حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» نیز روز گذشته از پلمپ فروشگاه داخل بیمارستان «خـاتم‌الانبیاء» بندرعباس، به‌دلیل «بی‌حجابی مشتریان» خبر داد.

بر اساس اعلام صفحه اینستاگرام رستوران رضا رشیدپور، مجری سابق تلویزیون، این رستوران به دلیل آنچه «عدم رعایت شئونات اسلامی» خوانده شده پلمب شد.

همچنین معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت مازندران در گزارشی از پلمب ۳۳۸ واحد صنفی از تاریخ پانزدهم اسفندماه سال گذشته، همزمان با آغاز طرح نظارتی ویژه عید تا تاریخ ۱۴ فروردین ماه سال جاری خبر داده است.

اینها تنها بخشی از اخبار پلمب واحدهای صنفی در ۲۴ ساعت گذشته است که اصناف را در تنگنای معیشتی قرار داده است. خبرهایی که به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز همچنان به سوژه‌ای برای رسانه‌ها تبدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG