لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

انتقاد یک روحانی از «ارعاب» مخالفان؛ حسین انصاریان: عباد خدا را نترسانید


حسین انصاریان
حسین انصاریان

یک روحانی شیعه و مفسر قرآن از شیوه‌های برخورد مقامات جمهوری اسلامی با مخالفان، از جمله ترساندن آنها با روشی که از آن به عنوان «اعدام صوری» یاد می‌شود، انتقاد کرد.

به گزارش وب‌سایت جماران، حسین انصاریان، روحانی شیعه، در سخنرانی شب ۲۱ رمضان با بیان این که «به هر گنهکاری منافق نگویید»، گفت: «عباد خدا را نترسانید. به هیچ کس نگویید فردا ساعت پنج صبح اعدام می‌شوی، در حالی که نه حکم او اعدام است و نه می‌خواهید اعدامش کنید.»

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش در مورد برخورد با زنانی که مخالف حجاب اجباری هستند، گفت: «۹۰ درصد خانم‌های بی‌حجاب را مقصر نمی‌دانم و خیلی هم دعاگوی آنها هستم و دلم برای‌شان می‌سوزد، حتی اگر بگویند غلط کرده‌ای. باطن این خانم‌ها با خدا است. با نماینده‌های آنها صحبت کنید و خواسته‌هایشان را بشنوید.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تازه‌ترین اظهاراتش رعایت نکردن حجاب اجباری را «حرام شرعی و سیاسی» دانسته است.

حسین انصاریان همچنین در واکنش به روش‌های برخورد مقامات جمهوری اسلامی با مخالفان حجاب اجباری از جمله پلمب اماکن تجاری، تأکید کرد که «با روزی کسانی که» به گفته او «مرتکب منکر می‌شوند نباید درگیر شد.»

این روحانی شناخته شده با اشاره به شیوه برخورد امام اول شیعیان با «ابن ملجم»، گفت، «آنها که صندلی دارند، اگر غیر این عمل کنند، ضد قرآن هستند» و تأکید کرد که «خواستن زوری نیست» و با مخالفان جمهوری اسلامی «به صورت اخلاقی» برخورد شود.

حسین انصاریان خطاب به کسانی که آنها را «برادران زندان‌بان» نامید، با استناد به برخی متون دینی، گفت: «یک مصداق اسیر، زندانی‌ها هستند. اگر من را زندانی کردید، بر سر من نزنید، به من فحش ندهید.»

انتقاد حسین انصاریان از اعدام‌های نمایشی زندانیان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

در سالیان گذشته، فعالان زندانی مانند عباس معروفی و مازیار ابراهیمی و نیز بازداشتی‌های سیاسی یا عقیدتی بسیاری مانند محمد قبادلو و محمد بروغنی، از بازداشتی‌شدگان اعتراضات اخیر، نسبت به اقدام دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی برای استفاده از شکنجه‌های مرگبار همچون «اعدام مصنوعی»، تهدید به انجام آن یا شبیه‌سازی فرایند آن، سخن گفته‌اند.

در همین ارتباط، محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر محمد خاتمی، رییس‌جمهوری اسبق جمهوری اسلامی، نیز پیشتر گفته بود که «در سال ۸۸ من را به دروغ برای اعدام آماده کردند» و «قاضی [سعید] مرتضوی [دادستان اسبق تهران] از من وصیت‌نامه و امضا برای اعدام گرفت و من را برای اعدام آماده کردند.»

XS
SM
MD
LG