لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

​​​​​​​ورود بازدیدکنندگان یهودی به «کوه موریا» تا پایان ماه رمضان ممنوع شد


ورود بازدیدکنندگان یهودی به کوه موریا (یا معبد مقدس که از آن با نام «کوه معبد» هم یاد می‌شود) تا پایان ماه رمضان ممنوع شد
ورود بازدیدکنندگان یهودی به کوه موریا (یا معبد مقدس که از آن با نام «کوه معبد» هم یاد می‌شود) تا پایان ماه رمضان ممنوع شد

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه و پس از یک سری رایزنی‌های امنیتی، اعلام کرد که ورود بازدیدکنندگان یهودی به کوه موریا (یا معبد مقدس که از آن با نام «کوه معبد» هم یاد می‌شود) از روز چهارشنبه تا پایان ماه رمضان (ده روز دیگر) ممنوع خواهد بود.

درحالی که این اقدام در راستای سیاست دیرینه اسرائیل و با هدف کاهش تنش در طول دوره تعطیلات بوده است، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر تغییر مسیر دولت تندروی جدید وجود دارد.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی راست‌گرای افراطی، تلاش می‌کرد تا به یهودیان اجازه دهد به تردد در کوه موریا ادامه دهند.

در بیانیه دفتر نتانیاهو آمده است که این تصمیم به اتفاق آرا توسط یوآو گالانت، وزیر دفاع، هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، رونن بار، رئیس شین بت و کوبی شابتای، رییس پلیس اسرائیل صورت گرفته است.

گفتنی است مراسم عبادت ماه رمضان و بازدید یهودیان از مسجد‌الاقصی در روز یکشنبه گذشته بدون حادثه برگزار شد.

گروه‌های کوچکی از بازدیدکنندگان یهودی تحت حفاظت شدید پلیس از محوطه مسجد که یهودیان آن را کوه موریا می‌نامند، عبور کردند.

هزاران عبادت کننده همچنین برای یک جشن ویژه عید پسح در دیوار ندبه که در پایین مجموعه الاقصی قرار دارد، تجمع کردند.

مجتمع الاقصی که برای مسلمانان و یهودیان مقدس است در مرکز یک بحران امنیتی قرار گرفته است. هفته گذشته پلیس اسرائیل به مسجد الاقصی حمله کرد تا جوانان مسلحی را که به گفته آنها در داخل آن سنگر گرفته بودند، بیرون کند.

فیلم آن حمله که پلیس را در حال ضرب و شتم نمازگزاران نشان می‌دهد، واکنش خشمگینی را در سراسر جهان عرب برانگیخت و حملات راکتی گروه های فلسطینی به اسرائیل را به همراه داشت.

اسرائيل نیز در واکنش به سایت‌هایی در غزه، جنوب لبنان و سوریه حمله کرد.

XS
SM
MD
LG