لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

علی خامنه‌ای با رد هر گونه رفراندوم، بخشی از مردم را «فاقد امکان تحلیل مسائل» دانست


علی خامنه‌ای
علی خامنه‌ای

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در روزی که هشتاد و چهار ساله شد، شماری از دانشجویان به قول خودش «مطلوب» را به حضور پذیرفت و در جمع آنها ضمن رد برگزاری هرگونه رفراندوم به مردم توصیه کرد برای رفع مشکلات منتظر «فرج» «امام زمان» باشند.

او با اشاره به برخی پیشنهادها از سوی مقامات سابق جمهوری اسلامی درباره لزوم برگزاری رفراندوم برای تعیین تکلیف برخی از رویدادها در کشور گفت: «مسائل گوناگون کشور مگر قابل رفراندوم است؟ کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ مگر همه مردم که باید در رفراندوم شرکت کنند امکان تحلیل آن مسئله را دارند؟ این چه حرفی است؟!»

پیشتر میرحسین موسوی، نخست وزیر دهه شصت، خواستار انجام همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی کشور شده بود. حسن روحانی رئیس‌جمهوری سابق نیز روز ۱۵ فروردین امسال راه‌حل اصلی مشکلات موجود کشور را برگزاری همه‌پرسی درباره سه موضوع «سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصاد» دانست.

این در حالی است که علی خامنه‌ای اردیبهشت ۱۴۰۰ و خرداد ۱۳۹۷ که هر دو هم مصادف با ماه رمضان بودند، در سخنرانی‌های خود، خواستار برگزاری رفراندوم در «مناطق فلسطینی» شده بود. او سال ۱۳۹۷ گفته بود: «امروز دموکراسی یک شیوه‌ مدرن است که همه‌ دنیا قبول دارند؛ گفتیم برای تعیین تکلیف کشور تاریخی فلسطین به مردم فلسطین مراجعه کنید. این طرح در سازمان ملل به‌عنوان نظر جمهوری اسلامی ثبت شده است.»

خامنه‌ای می‌گوید: «آن‌هایی که واقعاً فلسطینی‌اند، هم مسلمان و هم یهودی و هم مسیحی، در هر جایی که هستند از آن‌ها نظرسنجی شود، هر چه آن‌ها گفتند همان بشود. این نظر بدی است؟ اروپایی‌ها این را حاضر نیستند بفهمند؟»

علی خامنه‌ای در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ و همزمان با روز «قدس» هم یکبار دیگر این حرف خود را تکرار کرد و به زبان عربی خطاب به جوانان «فلسطینی» بحث برگزاری همه‌پرسی با حضور همه فلسطینیان از هر گروه و مذهبی را مطرح کرد.

اظهارات روز سه‌شنبه علی خامنه‌ای در مورد مسائل مختلف کشور از جمله «رفراندوم» در حالی مطرح می‌شود که بر اساس نتایج نظرسنجی موسسه گمان که در میان ایرانیان شهرها و روستاهای مختلف داخل کشور و ایرانیان در ۱۳۰ کشور جهان برگزار و بهمن ۱۴۰۱ منتشر شد در صورت تکرار «رفراندوم ۱۲ فروردین ۵۸»، ۸۱ درصد ایرانیان داخل کشور و ۹۹ درصد ایرانیان خارج از کشور به جمهوری اسلامی، نه می‌گویند.

XS
SM
MD
LG