لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران، برنده جایزه «آکادمیک فریدم» شد


آرشیو
آرشیو

احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران، به عنوان یکی از چهار برنده جایزه «آکادمیک فریدم» در بروکسل بلژیک معرفی شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر این پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره انتخاب آقای جلالی گفت، این جایزه نمادی است برای بیان این که فرد دانشگاهی نباید زندانی باشد و باید بتواند در فضای آزاد به کارهای تحقیقاتی خود ادامه دهد.

حانم مهران‌نیا با بیان این که به دلیل زندانی بودن آقای جلالی در ایران قرار بود او جایزه را از طرف همسرش دریافت کند، اضافه کرد: به دلیل شرایط کرونا نتوانستم به بروکسل سفر کنم و به همین دلیل هفته آینده جایزه را پروفسور کارولاین پاولز به نمایندگی از آقای جلالی دریافت می کند.

این جایزه توسط انجمن اساتید دانشگاهی بلژیک برای افرادی اعطا میشود که در جهت آزادی دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند.

به گفته همسر احمدرضا جلالی، مقامات امنیتی ایران از ۲۴ نوامبر سال ۲۰۲۰ این زندانی دوتابعیتی را به سلول انفرادی منتقل کرده اند و پس از آن او تنها دو بار توانسته است با اعضای خانواده‌اش در داخل ایران تماس بگیرد.

خانم مهران‌نیا افزود: «به او اجازه دادند با خانواده‌اش در ایران تماس بگیرد و آنها تماس تلفنی با ما گرفتند و ارتباط تلفن به تلفن داشتیم. یعنی ما از ۲۴ نوامبر سال گذشته تلفن مستقیم با احمدرضا نداشته ایم.»

او با بیان این که آقای جلالی «شرایط خوبی ندارد» گفت همسرش درخواست مرخصی داده بود که بتواند مادرش را ببیند، اما مقامات امنیتی و قضایی حتی اجازه ندادند در مراسم خاکسپاری شرکت کند.

به گفته خانم مهران‌نیا، احمدرضا جلالی دو سال است که به خدمات پزشکی دسترسی ندارد و از سال گذشته تاکنون نیز به بهانه کرونا اجازه بهره‌مندی از مراقبت‌های پزشکی به او داده نشده است.

همسر آقای جلالی درباره روند پرونده این زندانی دوتابعیتی گفت: «دو سال قبل درخواست اعاده دادرسی داده‌ایم و مسئولان قوه قضاییه تاکنون هیچ جوابی نداده‌اند و بدین ترتیب پرونده همچنان معلق است. گفته‌اند که پرونده‌اش امنیتی است و هیچ جوابی به این وضعیت داده نمی‌شود.»

احمدرضا جلالی سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او سپس توسط دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام آنچه «انتقال اطلاعات محرمانه به موساد» در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران عنوانشده، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی ایران نیز درخواست بازبینی این حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

اسفندماه سال گذشته، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آن شدند که مقامات ایران فورا احمدرضا جلالی را به عنوان شخصیت دانشگاهی ایرانی-سوئدی، که خودسرانه بازداشت شده آزاد کنند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به خطر سفر شهروندان دوتابعیتی به ایران هشدار داده‌اند. آمریکا و متحدان آن می گویند جمهوری اسلامی ایران از شهروندان خارجی یا ایرانی های دوتابعیتی زندانی به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG