لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

دادستانی تهران برای بابک زنجانی تقاضای "اشد مجازات" کرد


مجموعه دفاعیات بابک زنجانی در دادگاه
مجموعه دفاعیات بابک زنجانی در دادگاه

نماینده دادستان تهران در بیست و پنجمین جلسه دادگاه بابک زنجانی برای این تاجر متهم به فساد و کلاهبرداری، تقاضای اشد مجازات کرد. به گفته وکیل آقای زنجانی، از آن جایی که اتهام "افساد فی‌الارض" برای او درنظر گرفته شده، اشد مجازات، اعدام خواهد بود.

روز سه‌شنبه بیستم بهمن ماه، بیست و پنجمین جلسه دادگاه بابک زنجانی برگزار شد و رضا نجفی، معاون دادستان تهران اعلام کرد که هر سه متهم پرونده برخلاف وعده‌های قبلی، "هیچ اقدامی برای اثبات حسن نیت خود نکرده‌اند".

به گفته معاون دادستان تهران، "فرصت کافی" به بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده داده شده است. حمید فلاح هروی و مهدی شمس دو متهم دیگر این پرونده هستند.

در مقابل بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی، خود را "امین نظام" خواند. او گفت که در زندان با غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون رئیس قوه قضاییه دیدار کرده و با دادن "وکالت بلاعزل" پیشنهاد کرده است تا به دلیل تحریم‌ها اموالش را "تهاتر" کرده و بدهی‌هایش را بپردازد.

او یکی از مدیران وزارت نفت را متهم کرد که در کارشناسی میزان دارایی‌های او تقلب و تخلف کرده است.

بابک زنجانی که به گفته وزارت نفت بیش از دو میلیارد یورو به این وزارتخانه بدهکار است، در جلسات دادگاه گفته بود صاحب دارایی‌هایی به ارزش ۲۲ میلیارد یورو است اما وزیر دادگستری و رئیس بانک مرکزی ایران اظهارات او را رد کردند.

پیش از این هم دادگاه دو بار به زنجانی فرصت داد تا بدهی‌های خود را بپردازد اما او و وکلایش می‌گویند که به دلیل تحریم‌ها و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال پول به حساب وزارت نفت را ندارند. او چندین بار شخص وزیر نفت و مدیران این وزارتخانه را به "سیاسی‌کاری" متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG