لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

کرونا در ایران | افزایش نگرانی‌ها از شیوع «امیکرون»؛ بسته شدن مرزهای زمینی و دریایی ایران به روی گردشگران


مرز ایران و ارمنستان
مرز ایران و ارمنستان

هم‌زمان با شناسایی موارد جدید ابتلا به امیکرون در ایران و شیوع گسترده این سویه جهش یافته ویروس کرونا در کشورهای همسایه ایران، اعمال محدودیت‌های جدید مسافرتی در ایران از روز گذشته آغاز شد.

بر اساس مصوبه ستاد کرونا از روز شنبه، چهارم دی، سفر اتباع خارجی از هشت کشور آفریقایی شامل بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی (سوازیلند)، لسوتو، موزامبیک، زیمباوه، مالاوی، و آفریقای جنوبی و چهار کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، نروژ، و دانمارک به مدت ۱۵ روز ممنوع و مرزهای زمینی و دریایی ایران به روی گردشگران خارجی بسته شده است.

در همین حال مدیرکل حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری نیز از ممنوعیت سفرهای زمینی به ترکیه و بسته بودن مرزها خبر داده و گفته است تنها گروه‌های هفت‌گانه از جمله دیپلمات‌ها، دانشجوها، و دو تابعیتی‌ها تا اطلاع ثانوی امکان سفر به آن کشور را دارند.

مرز بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه
مرز بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه

به گزارش وزارت بهداشت ترکیه، سویه امیکرون در آن کشور به سرعت در حال گسترش است و ۱۰ درصد موارد ابتلای جدید در ترکیه ناشی از آلودگی به امیکرون است.

همچنین ایرانیانی که از ۱۲ کشور اروپایی و آفریقایی قصد سفر به ایران را دارند تنها در صورت داشتن کارت واکسن و تست منفی پی‌ سی آر با اعتبار ۴۸ تا ۷۲ ساعت امکان ورود به کشور را خواهند داشت و در صورت داشتن هرگونه علائم باید با هزینه شخصی به مدت دو هفته در مراکز تعیین‌شده قرنطینه شوند.

بنا به تازه‌ترین اعلام وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۱۴ مورد ابتلا به امیکرون در شهرهای تهران، مشهد، هرمزگان و بابل شناسایی شده‌ است.

XS
SM
MD
LG