لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

کرونا در ایران | ۱۳۰ شهرستان در «وضعیت قرمز»؛ عزاداری‌های محرم ادامه دارد


موج هفتم کرونا در ایران و عزاداری ماه محرم.
موج هفتم کرونا در ایران و عزاداری ماه محرم.

با وجود هشدارها نسبت به اوج گرفتن موج هفتم کرونا در ایران، گردهمایی‌های عمومی عزاداری محرم حتی در محیط‌های بسته همچنان ادامه دارد و میزان ابتلا به کووید ۱۹ در شهرهای مختلف رو به گسترش است.

بنا بر تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت در روز یک‌شنبه ۱۶ مرداد، در شبانه‌روز گذشته ۶۳ بیمار مبتلا به ویروس کرونا جان باختند و پنج هزار و ۴۷۷ مورد ابتلای جدید بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی شناسایی شد که ۹۹۹ تن از آنان در مراکز درمانی بستری شده‌اند.

بر اساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده، تاکنون ۱۴۲ هزار و ۴۶۱ تن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را در ایران از دست داده‌اند، اما پیش از این سازمان نظام پزشکی آمار واقعی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمارهای وزارت بهداشت ارزیابی کرده است.

شمار شهرستان‌های وضعیت قرمز در ایران در حال حاضر به ۱۳۰ شهرستان رسیده و ۱۲۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

با وجود افزایش چشمگیر تلفات جانی کرونا، مقامات جمهوری اسلامی در حال برنامه‌ریزی فرستادن زائران به مراسم پیاده‌روی اربعین در عراق هستند. جاسم محمدی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام پیش‌بینی کرده که «جمعیت عظیمی» از مرز مهران در این استان به سمت کربلا بروند و خواستار آن شده که زائران سه هفته پیش از سفر دز سوم و چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند.

همچنین مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به مراسم ماه محرم و پیاده‌روی اربعین و با تأکید بر روند رو به افزایش زیرسویه «بی‌اِی‌۵» امیکرون هشدار داده که اگر «اقدامات عاجل» نکنیم، «شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG