لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

کرونا جان ۸۱ شهروند دیگر را گرفت؛ عزاداری محرم و پیاده‌روی اربعین پابرجا است


پیاده‌روی اربعین - آرشیو
پیاده‌روی اربعین - آرشیو

موج تازه ویروس کرونا در ایران تنها در شبانه‌روز منتهی به پنج‌شنبه ۱۳ مرداد جان ۸۱ شهروند دیگر را گرفت. مقامات وزارت بهداشت اذعان کرده‌اند که با سرعت «بسیار محدود» واکسیناسیون، «قطعا موج هفتم کرونا کنترل نمی‌شود.»

روند صعودی ابتلا به ویروس کووید ۱۹ و مرگ ناشی از آن در ایران در حالی است که ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام کرده مراسم عزاداری ماه محرم حتی در مکان‌های سربسته نیز برگزار خواهد شد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، بنا بر «معیارهای قطعی تشخیصی» هفت هزار و ۴۱۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی شده که یک هزار و ۲۶۸ تن از آنان در مراکز درمانی بستری شده‌اند.

بنا بر آمار رسمی، تا کنون ۱۴۲ هزار و ۲۹۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان باخته‌اند. پیش از این سازمان نظام پزشکی آمار واقعی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمارهای وزارت بهداشت ارزیابی کرده است.

با وجود افزایش چشمگیر تلفات جانی کرونا، مقامات جمهوری اسلامی در حال برنامه‌ریزی فرستادن زائران به مراسم پیاده‌روی اربعین در عراق هستند. جاسم محمدی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام پیش‌بینی کرده که «جمعیت عظیمی» از مرز مهران در این استان به سمت کربلا بروند و خواستار آن شده که زائران سه هفته پیش از سفر دز سوم و چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند.

پیش‌تر، مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تأکید بر روند رو به افزایش زیرسویه «بی‌اِی‌۵» امیکرون هشدار داده و با اشاره به مراسم ماه محرم و پیاده‌روی اربعین گفته است که اگر «اقدامات عاجل» نکنیم، «شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG