لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

کرونا در ایران | افزایش شمار شهرهای قرمز و نارنجی؛ برگزاری بدون محدودیت مراسم محرم ادامه دارد


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در آخرین به روز رسانی وضعیت کرونا در ایران اعلام‌کرد در هفته منتهی به ۱۴ مرداد تعداد ۱۳۰ شهر در وضعیت قرمز و ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند. براساس این اعلام ۱۵۴ شهر نیز زرد و تنها ۳۵ شهر در وضعیت آبی هستند.

این آمار نشان می‌دهد در یک هفته گذشته که با آغاز ماه محرم و برگزاری مراسم مذهبی همزمان بوده، وضعیت کرونا در ایران بدتر شده است. در این مدت به تعداد شهرهای قرمز کرونایی ۱۰ شهر و به شهرهای نارنجی ۱۷ شهر اضافه شده‌است.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر جمعه چهاردهم مرداد ۴۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده و ۵۴۵۵ تن به این بیماری مبتلا شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که به رغم گسترش کرونا در کشور مراسم ویژه محرم بدون محدودیت در همه مناطق ایران برگزار می‌شود.

بنابر آمار رسمی مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از آغاز همه‌گیری تاکنون به بیش از هفت میلیون و چهارصد هزار نفر و شمار جانباختگان این بیماری به بیش از ۱۴۲ هزار نفر رسیده‌ است.

مقامات وزارت بهداشت پیشتر اذعان کردند که با سرعت «بسیار محدود» واکسیناسیون، «قطعا موج هفتم کرونا کنترل نمی‌شود.»

مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تأکید بر روند رو به افزایش زیرسویه «بی‌اِی‌۵» امیکرون هشدار داده و با اشاره به مراسم ماه محرم و پیاده‌روی اربعین گفته است که چنان «اقدام عاجل» نشود «شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG