لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

ستاد مدیریت کرونا: مراسم محرم «حتی در فضای بسته» هم برگزار می‌شود؛ پنج‌ رقمی شدن موارد جدید ابتلا


موج هفتم کرونا و عزاداری محرم در ایران
موج هفتم کرونا و عزاداری محرم در ایران

با اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا در ایران، شمار مبتلایان به این بیماری طی شبانه‌روز منتهی به سه‌شنبه چهارم خرداد، پنج رقمی شد و بنا بر «معیارهای قطعی تشخیصی» آمار ابتلا به ۱۱ هزار و ۳۵ تن رسید. طی این ۲۴ ساعت، ۴۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست دادند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران، طی یک روز گذشته ۱۵۳۳ تن در پی ابتلا به ویروس کووید ۱۹ بستری شده‌اند که از این میان یک هزار و ۳۹ تن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها به سر می‌برند.

موج هفتم کرونا در ایران در حال گسترش است و اکنون «۵۷ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۹۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۰۶ شهرستان در وضعیت آبی» هستند.

پیش‌تر، مسعود یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر روند رو به افزایش زیرسویه «بی‌اِی‌۵» امیکرون هشدار داده و با اشاره به مراسم ماه محرم و پیاده‌روی اربعین گفته است که اگر «اقدامات عاجل» نکنیم، «شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.»

با این حال، مجید میراحمدی، رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، می‌گوید مراسم‌های عزاداری ماه محرم حتی در مکان‌های سربسته نیز برگزار خواهد شد.

او بدون اشاره به راهکارهای نظارتی بر اجرای رعایت بهداشت و ایمنی در این مراسم‌ها، توضیح داد که این کمیته مقرر کرده مراسم محرم با «استفاده از ماسک، پرهیز از تراکم بیش از حد جمعیت، چرخش و تهویه هوا در محیط سربسته، پرهیز حضور بیماران زمینه‌ای و سالمندان در فضای بسته و عدم حضور بیماران دارای علائم کرونا» برگزار شود.

همزمان با انتشار گزارش‌های رسمی از سرعت گرفتن روند تزریق واکسن کرونا، شماری از شهروندان در روزهای گذشته خبر داده بودند که در بعضی از مراکز درمانی «واکسن تاریخ گذشته» تزریق می‌شود.

همچنین برخی از آنها تصاویری را منتشر کرده بودند که نشان می‌داد روی واکسن‌های آسترازنکا برچسب دیگری زده شده است.

XS
SM
MD
LG