لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

کرونا در ایران | کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ تهران در رتبه اول «بی مبالاتی» است


آمار منتشر شده در ماه محرم نشان می‌دهد که به تعداد شهرهای قرمز کرونایی ۱۰ شهر و به شهرهای نارنجی ۱۷ شهر اضافه شده‌است..
آمار منتشر شده در ماه محرم نشان می‌دهد که به تعداد شهرهای قرمز کرونایی ۱۰ شهر و به شهرهای نارنجی ۱۷ شهر اضافه شده‌است..

وزارت بهداشت ایران می‌گوید به‌رغم مرگبار بودن موج هفتم کرونا و روند افزایشی تعداد شهرهای قرمز، میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به ۳۵ درصد کاهش یافته است و تنها ۲۵ درصد از جمعیت کشور از ماسک استفاده می‌کنند.

در گزارشی که وزارت بهداشت روز شنبه ۱۵ مردادماه منتشر کرده، میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استانهای کشور در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ مرداد ماه امسال حدود ۴۴ درصد گزارش شده است.

بر اساس شاخص اعلام شده از سوی این وزارتخانه، استان تهران با ۳۶ درصد میزان رعایت پروتکل بهداشتی رتبه اول «بی مبالاتی» را به خود اختصاص داده است. بیشترین میزان رعایت پروتکل بهداشتی با ۵۹ درصد نیز مربوط به استان آذربایجان غربی است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از ۱۲۰ به ۱۳۰ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۱۲ به ۱۲۹ شهر افزایش یافته است و تنها ۳۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

اگر چه وزات بهداشت به صراحت اعلام نکرده است که روند افزایشی شهرهای قرمز با برگزاری مراسم مذهبی و آغاز محرم بمرتبط است، اما آمار منتشر شده در ماه محرم نشان می‌دهد که به تعداد شهرهای قرمز کرونایی ۱۰ شهر و به شهرهای نارنجی ۱۷ شهر اضافه شده‌است.

در حالی که مقامات وزارت بهداشت پیشتر اذعان کردند که با سرعت «بسیار محدود» واکسیناسیون، «قطعاً موج هفتم کرونا کنترل نمیشود»، مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که مراسم ویژه محرم بدون محدودیت در همه مناطق ایران برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت در شبانه روز منتهی به شنبه ۱۵ مردادماه سه هزار و ۴۶۰ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و ۶۱ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG