لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

ادامه تجمعات بازنشستگان در انتقاد به عدم رسیدگی به مطالبات حقوقی و معیشتی


تجمعات اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق فولاد - آرشیو
تجمعات اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق فولاد - آرشیو

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد و بازنشستنگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی برخی از شهرهای ایران با برگزاری تجمعاتی در انتقاد به عدم رسیدگی به مطالبات حقوقی و معیشتی خود شعارهایی اعتراضی سر دادند.

بازنشستگان صندوق فولاد در برخی شهرهای بزرگ به روال هر یکشنبه با برپایی تجمعات اعتراضی تاکید داشتند که مستمری چهار تا پنج میلیون تومانی در برابر گرانی‌های افسارگسیخته ناچیز است و کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.

این مستمری بگیران و حقوق بگیران معترض مدت‌ها است که با برگزاری تجمعات مختلف مقابل ساختمان صندوق فولاد در شهرهای تهران، اصفهان، و خوزستان خواستار رساندن مستمری‌ها به خط فقر حداقلی، برخورداری از درمان رایگان و اصلاح احکام همسان‌سازی هستند.

بنا به گزارش‌های موجود، صندوق‌های بازنشستگی فولاد و صندوق‌های مشابه به رغم مصوبه دولت و تصویب هیات امنای این صندوق‌ها، از اجرای کامل طرح همسان‌سازی خودداری میکنند.

دولت مصوب کرده صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق‌های مشابه آن، با بودجه خود و تصویب هیات امنای خود، طرح همسان‌سازی را اجرا کنند، اما صندوق فولاد زیر بار اجرای کامل این مصوبه نمی‌رود. امروز بازنشستگان معترض صندوق فولاد در تهران در اعتراض به شرایط موجود شعاری نظیر «یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه» سردادند.

بر اساس ویدیوهایی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی امروز بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز در شهرهای مشهد، تبریز و رشت در اعتراض به اجرانشدن همسان‌سازی حقوق تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات معیشتی و حقوق ناچیز خود شدند.

بازنشستگان تامین اجتماعی رشت نیز مدتها است بر خواسته‌های خود مبنی بر کوتاه شدن دست دولت از صندوق تامین اجتماعی، همسان‌سازی واقعی و مبارزه با گرانی و تورم تاکید کرده و در تجمع امروز شعار «فریاد از این همه بیداد» سر دادند.

در تبریز نیز در همین رابطه یک تجمع اعتراضی برگزار شد.

بر اساس آمارهای رسمی، حدود سه میلیون نفر در ایران در فقر مطلق بسر می‌برند و حدود شصت درصد جمعیت ایران زیر خط فقر قرار گرفته‌اند. بحران معیشت و تورم افسارگسیخته در ایران طی سال‌های اخیر به جز اعتراض بازنشستگان، به برگزاری ده‌ها تجمع اعتراضی از سوی معلمان و کارگران نیز منجر شده که این اعتراض‌ها در مواردی با سرکوب شدید و بازداشت فعالان صنفی توسط نهادهای امنیتی مواجه شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG