لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

بازگشت لایحه رتبه‌بندی معلمان از شورای نگهبان به مجلس؛ دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران بازداشت شد


اعتراض معلمان در ایران - آرشیو
اعتراض معلمان در ایران - آرشیو

شورای نگهبان لایحه رتبه‌بندی معلمان را «جهت رفع ابهامات» که مهم‌ترین آن بار مالی لایحه عنوان شده است، به مجلس شورای اسلامی برگرداند.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۹ دی به نقل از یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بدون ذکر نام او، گزارش داد که یکی از ایرادات اصلی شورای نگهبان به ماده ۵ لایحه رتبه‌بندی معلمان و بحث افزایش بار مالی آن است که با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایر تشخیص داده شده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است با اهداف این لایحه موافق است و «فقط برای رفع برخی ابهامات و اشکالات» به مجلس برگردانده شده است.

تصویب و اجرای کامل این لایحه که یک دهه از طرح آن می‌گذرد، اما در روزهای پایانی دولت دوازدهم به مجلس ارائه شد، مطالبه اصلی فرهنگیان سراسر ایران در اعتراضات مداوم آنها است.

پیش‌تر، معلمان معترض مصوبه کنونی مجلس شورای اسلامی را یک «سرهم‌بندی» دانسته‌اند که «مورد تایید معلمان و تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیست» و گفته‌اند «تجمعات سراسری معلمان ادامه خواهد داشت.»

  • بازداشت دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران

در ادامه برخورد امنیتی با فعالان صنفی معلمان در ایران، محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران صبح چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای اجرای حکم شش ماه حبس، روانه زندان شد.

آقای فلاحی که بهمن ۹۸ به دلیل فعالیت‌های صنفی بازداشت شده بود، در دادگاه بدوی به دو سال حبس تعزیری محکوم شد، اما سپس این حکم به شش ماه کاهش یافت.

بازداشت دوباره و انتقال محمدتقی فلاحی هم‌زمان با موج مداوم اعتراضات سراسری معلمان صورت می‌گیرد.

تجمع‌های سراسری معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش در روز پنج‌شنبه ۲۳ دی نیز که در ده‌ها شهر ایران برگزار شد، در برخی شهرها با برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت بعضی از معلمان همراه بود.

XS
SM
MD
LG