لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

محمد رسول‌اف به صدای آمریکا: من جایزه‌ام را گرفته‌ام


محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

محمد رسول‌اف، سینماگر سرشناس ایرانی، که با فیلم جدید خود با عنوان «دانه انجیر معابد» در جشنواره کن حضور دارد، پیش از برگزاری مراسم اختتامیه این رویداد سینمایی به صدای آمریکا گفت که او «جایزه اصلی خود را دریافت کرده است.»

آقای رسول‌اف که هفته گذشته به صورت مخفیانه از ایران خارج شد، از شانس‌های اصلی دریافت جایزه در بخش اصلی رقابتی جشنواره کن محسوب می‌شود.

این سینماگر ایرانی گفت او هنگامی که ساخت فیلم را به پایان رساند، جایزه خود را دریافت کرد و از این جهت بسیار خوشحال است.

محمد رسول‌اف در ادامه توضیح داد که با اتمام فیلم «دانه انجیر معابد» زحمات عوامل و دست‌اندرکاران فیلم که در ایران هستند و نقش بسیار مهمتری در ساخت فیلم داشتند بازتاب جهانی پیدا کرده است.

آقای رسول‌اف همچنین گفت که این فیلم به زودی در دسترس مردم ایران خواهد بود، و این بزرگترین جایزه‌ای است که او دریافت می‌کند و اتفاقات دیگر «اشانتیون» خواهد بود.

مراسم اختتامیه هفتادوهفتمین جشنواره فیلم کن، شنبه ساعت ۶:۴۵ دقیقه بوقت محلی در کن آغاز می‌شود.

محمد رسول‌اف در کنار گلشیفته فراهانی
محمد رسول‌اف در کنار گلشیفته فراهانی

محمد رسول‌اف روز جمعه همراه با گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی، و تعدادی از عوامل و بازیگران فیلم خود روی فرش قرمز جشنواره مقابل دوربین رسانه‌های خبری حاضر شد و به ابراز احساسات حاضران پاسخ داد.

او در شرایطی در این مراسم حاضر شد که تصاویر سهیلا گلستانی و میثاق زارع، از بازیگران فیلم، را در دست داشت. این دو بازیگر در ایران تحت فشار جمهوری اسلامی هستند و نتوانستند از ایران خارج شوند.

محمد رسول‌اف گفت که فیلم جدیدش درباره خانواده یکی از مقامات دادگاه انقلاب در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران، برگرفته از تجربیات شخصی او از سیستم قضایی کشور است.

«دانه انجیر معابد» داستان یک قاضی تحقیق دادگاه انقلاب تهران به نام «ایمان» را روایت می‌کند که دچار بی‌اعتمادی و پارانویا است. در شرایطی که اعتراضات سیاسی در کشور اوج می‌گیرد، اسلحه این قاضی به صورت مرموزی ناپدید می‌شود. قاضی ایمان به نجمه، همسرش، و رضوان و ثنا، دخترانش، مشکوک می‌شود و به اقدامات شدیدی در منزل دست می‌زند که باعث افزایش تنش می‌شود.

محمد رسول‌اف و تعدادی از عوامل و بازیگران فیلم
محمد رسول‌اف و تعدادی از عوامل و بازیگران فیلم

محمد رسول‌اف، پس از ‌آن که توسط جمهوری اسلامی به هشت سال زندان محکوم شد، به ناچار از ایران گریخت.

به گفته وکیل آقای رسول‌اف این سینماگر ۵۱ ساله به دلیل اظهارات انتقادی خود علیه مقامات جمهوری اسلامی و ساخت فیلم‌های زیرزمینی در ایران، محکوم شده است.

محمد رسول‌اف از چهره‌های شناخته شده در جشنواره کن است و‌ به همین دلیل، حضورش در این رویداد هنری واقعه مهمی محسوب می‌شود. او از هفت سال پیش ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج بود، اما به طور مخفیانه و زیرزمینی در ایران فیلم می‌ساخت.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی، اخیرا به رسانه‌های دولتی ایران گفت که فیلم جدید محمد رسول‌اف به صورت غیرقانونی ساخته شده است و حکومت با تولید آثار بدون مجوز برخورد خواهد کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG