لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر با محمد رسول‌اف ابراز همبستگی کرد


محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

سازمان «ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر» سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اعتراض به جمهوری اسلامی، با محمد رسول‌اف، سینماگر تبعیدی ایرانی، ابراز همبستگی کرد.

این سازمان که با عنوان «آی‌سی‌اف‌آر» شناخته می‌شود در بیانیه خود به شدت از برخورد جمهوری اسلامی با آقای رسول‌اف، حکم صادره علیه این سینماگر، و آزار و اذیت گروه سینمایی او، انتقاد کرده است.

به گفته این سازمان، محمد رسول‌اف پیش از نمایش فیلم جدید خود با عنوان «دانه انجیر معابد» در بخش رقابتی اصلی جشنواره کن، توسط جمهوری اسلامی به هشت سال زندان همراه با مجازات‌های بدنی و مادی محکوم شده است.

ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر ضمن محکوم کردن این حکم «ناعادلانه و اسفناک»، نسبت به امنیت و سلامت بازیگران و عوامل فیلم در ایران که تحت نظارت و آزار جمهوری اسلامی قرار دارند، ابراز نگرانی می‌کند.

در این بیانیه گفته می‌شود که «اقدامات جمهوری اسلامی تشدید روند آزار و شکنجه طولانی این سینماگر سرشناس است که به‌رغم توقیف گذرنامه او توسط مقامات ایرانی سرانجام موفق به فرار از کشور شد.»

محمد رسول‌اف، روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت با انتشار ویدئوی کوتاهی از مکانی نامشخص، از خروج‌ مخفیانه خود از ایران خبر داد، و‌ نوشت که به ناچار زندگی در تبعید را برگزیده است.

او با اشاره به توقیف چندباره گذرنامه‌اش و یورش ماموران جمهوری اسلامی به خانه‌اش طی سال‌های گذشته، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت اکنون مانند «میلیون‌ها ایرانی که از ظلم و توحش شما ناچار به ترک ایران شدند» مرزهای ایران جغرافیایی «زیر چکمه‌های استبداد دینی شما» را ترک کرده و «از امروز ساکن ایران فرهنگی‌ام.»

ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر با اشاره به اینکه شرایط امن محمد رسول‌اف خبری آرامش‌بخش است، گفت که «عمیقا نگران وضعیت سینماگر برجسته‌ای با چنین جایگاه استثنایی است که به دلیل آزار و اذیت در سرزمین خود تبعید را انتخاب کرد.»

محمد رسول‌اف از منتقدین سرشناس جمهوری اسلامی است و بارها به دلیل اظهارات ضدحکومتی خود زندانی شده است. او از هفت سال پیش ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج بود، اما بصورت مخفیانه و زیرزمینی در ایران فیلم می‌ساخت.

ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر ضمن اعتراض به حکم صادره علیه محمد رسول‌اف، همبستگی خود را با تمامی سینماگران مبارزی که علیه سانسور فعال هستند، ابراز می‌کند.

این سازمان همچنین از جمهوری اسلامی می‌خواهد تا فورا تمامی اتهامات علیه محمد رسول‌اف را لغو کند و از تمامی سازمان‌های فرهنگی و سینمایی جهان نیز می‌خواهد تا درخواست مشابهی را مطرح کنند.

محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، به تازگی از ارسال حکم هشت سال حبس، شلاق، جزای نقدی، و ضبط مال محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلمساز شناخته‌شده، به اجرای احکام خبر داده بود.

بابک پاک‌نیا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در رشته توئیتی در صفحه «ایکس»، با اشاره به این حکم و اعلام این که پنج سال از این حکم ۸ ساله قابل اجرا است، دلیل اصلی صدور این حکم علیه محمد رسول‌اف را «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» ذکر کرد.

او افزود: «از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور محسوب می شود.»

به نوشته این وکیل دادگستری، حکم صادره علیه محمد رسول‌اف ابتدا در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب صادر و سپس از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شده و در حال حاضر هم پرونده به اجرای احکام ارسال شده است.

بابک پاک‌نیا حدود ۱۰ روز قبل هم از احضار و مورد بازجویی قرارگرفتن چند نفر از عوامل تولید فیلم سینمایی «دانه انجیر معابد»، ساخته محمد رسو‌ل‌اف، خبر داده و نوشته بود که به آنها گفته شده از محمد رسول‌اف بخواهند فیلم را از جشنواره کن خارج کند.

منبع : ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر و گزارش‌‌های صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG