لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

کانون فیلم‌سازان مستقل ایران با آثاری درباره «زن، زندگی، آزادی» در جشنواره کن شرکت می‌کند


کانون فیلم‌سازان مستقل ایران
کانون فیلم‌سازان مستقل ایران

کانون فیلم‌سازان مستقل ایران «ایفما» با انتشار بیانیه‌ای از شرکت خود در بازار فیلم جشنواره کن خبر داد. در همین رابطه مهشید زمانی، از اعضای این کانون، به صدای آمریکا گفت که این حضور بر «انعکاس تصویر واقعی جامعه ایران» و «تاثیر جنبش زن زندگی آزادی بر سینمای ایران» متمرکز است.

این دومین سالی است که ایفما در این رویداد معتبر هنری حضور دارد ‌و معرف آثار مستقل سینمای ایران خواهد بود.

کانون فیلم‌سازان مستقل ایران، به‌عنوان انجمنی که برای حمایت از آزادی بیان و ترویج آن از طریق سینما فعالیت می‌کند، برنامه‌های ویژه‌ای را برای جشنواره فیلم کن در نظر گرفته است.

این برنامه‌ها که شامل نمایش فیلم، گفت‌وگو، ارتباط با کارشناسان و اهالی سینما، و آشنایی با توریع‌کنندگان جهانی است، فرصت منحصر به فردی را در اختیار سینماگران ایرانی قرار می‌دهد.

در همین حال نمایندگان ایفما با حضور در غرفه این کانون در بازار فیلم جشنواره کن، آگاه‌های لازم درباره سینمای مستقل ایران، و چالش‌ها و دستاوردهای آن را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند.

مهشید زمانی، منتقد سینمایی و از اعضای کانون فیلم‌سازان مستقل ایران
مهشید زمانی، منتقد سینمایی و از اعضای کانون فیلم‌سازان مستقل ایران

مهشید زمانی، منتقد سینمایی و از اعضای کانون فیلم‌سازان مستقل ایران، به صدای آمریکا می‌گوید: «رویداها و‌نمایش فیلم‌های طراحی شده توسط ایفما در بازار فیلم جشنواره کن، در راستای تاکید بر انعکاس تصویر واقعی جامعه ایران توسط سینمگران مستقل ایران، و تاثیر جنبش زن زندگی آزادی بر سینمای ایران است.»

او در ادامه می‌افزاید: «ما افتخار حمایت و ارائه برخی از آثار سینمای مستقل ایران را دو سال گذشته داشتیم. این راهی است که هنرمندان مستقل ایرانی تحت تأثیر جنبش زن زندگی آزادی در پیش گرفتند؛ مسیری که رو به جلو و بدون امکان هیچ عقب‌گرد و مصالحه‌ای با سانسور حکومتی است.»

به گفته خانم زمانی، کانون فیلم‌سازان مستقل ایران مشتاقانه در انتظار آغاز جشنواره فیلم کن، و حمایت و ترویج آثار فیلمسازان مستقل ایرانی است.

فیلم‌ بلند «ژرفنای شب» به کارگردانی فرهاد ویلکیجی، و فیلم‌های کوتاه «جیب‌هایتان را خالی کنید» ساخته تارا آغداشلو، «بدن» ساخته اشکان محمدی، و «متهم اظهار پشیمانی نکرد»، آثاری است که توسط کانون فیلم‌سازان مستقل ایران در جشنواره کن اکران خواهد شد.

«ژرفنای شب» به بررسی مشکلات مالی و عاطفی یک روشنفکر ایرانی می‌پردازد که به دلیل مخالفت با جمهوری اسلامی، مجبور می‌شود که برای نگارش کتاب جدید خود به منطقه دورافتاده‌ای نقل مکان کند.

سه فیلم کوتاه دیگر از جنبه‌های مختلفی به جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران می‌پردازد و تأثیرات آن در جامعه را بازتاب می‌دهد.

مهشید زمانی درباره نقش و اهمیت برنامه‌های کانون فیلمسازان مستقل ایران در زمینه آگاهی‌رسانی درباره وضعیت سینمای ایران در جشنواره‌های جهانی می‌گوید: «کانون ما در همین دوران کوتاهی که تشکیل شده، بسیار تأثیرگذار بوده است، یعنی علاوه بر حمایت از سینمای مستقل، موفق شدیم تا پروپاگاندا و تبلیغات حکومت اسلامی درباره فیلم‌سازی، و ارائه تصویر نادرست از جامعه ایرانی در فیلم‌های خود در جشنواره‌های جهانی، را خنثی کنیم.»

محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

جشنواره فیلم‌ کن در شرایطی از هفته آینده آغاز می‌شود که فیلم «دانه انجیر مقدس» ساخته محمد رسول‌اف در بخش اصلی رقابتی شرکت دارد.

هنوز اطلاعاتی درباره موضوع، داستان، و چگونگی ساخت این فیلم در دست نیست. با این حال گفته می‌شود که جمهوری اسلامی در روزهای اخیر فشار زیادی بر محمد رسول‌اف و عوامل فیلم او وارد کرده است تا این اثر را از جشنواره کن خارج کنند.

کانون فیلم‌سازان مستقل ایران روز چهارشنبه همچنین در بیانیه‌ای دیگر حکم قوه قضاییه درباره محمد رسول‌اف را محکوم کرد .

در بیانیه‌ای که این کانون منتشر کرده، آمده است که این حکم بار دیگر نشان می‌دهد که قانون در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، تنها ابزاری برای لجبازی و انتقام‌گیری از مخالفان است.

بیانیه کانون فیلمسازان مستقل ایران، «اقتدارگرایان حاکم» را به دلیل سرکوب هنرمندان، زنان، کودکان و معترضان به شدت نقد می‌کند.

در این بیانیه آمده است که این اقدامات ظالمانه، تنها برای پنهان کردن هراس‌های رژیم و حفظ قدرت رو به زوالشان انجام می‌شود.

کانون فیلمسازان مستقل ایران تاکید می‌کند که حکومتی که به سرکوب و کشتن کودکان و هنرمندان می‌پردازد، هیچ آینده‌ای ندارد و به زودی فرو خواهد پاشید.

این کانون همچنین اعلام می‌کند که در کنار محمد رسول‌اف و سایر هنرمندانی که مورد سرکوب حکومت قرار گرفته‌اند، ایستاده و از آنها حمایت خواهد کرد.

محمد رسول‌اف از برجسته‌ترین منتقدان رژیم ایران است و بارها به دلیل اظهارات ضدحکومتی خود زندانی شده است. او اگرچه از هفت سال پیش ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج بوده است، اما مخفیانه کار می‌کند و به صورت زیرزمینی در ایران فیلم می‌سازد.

XS
SM
MD
LG