لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

محمد رسول‌اف پس از خروج از ایران: از امروز ساکن «ایران فرهنگی‌» هستم و زنده‌ام که روایت کنم


محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان سینما
محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان سینما

محمد رسول‌اف، کارگردان برجسته ایرانی، روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت با انتشار ویدیوی کوتاهی از یک محل نامشخص، از خروج مخفیانه خود از ایران خبر داد. دادگاه تجدیدنظر دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به تازگی حکم هشت سال حبس او را تایید کرده بود.

او با اشاره به توقیف چندباره گذرنامه‌اش و یورش ماموران جمهوری اسلامی به خانه‌اش طی سال‌های گذشته، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت اکنون مانند «میلیون‌ها ایرانی که از ظلم و توحش شما ناچار به ترک ایران شدند» مرزهای ایران جغرافیایی «زیر چکمه‌های استبداد دینی شما» را ترک کرده و «از امروز ساکن ایران فرهنگی‌ام.»

آقای رسول‌اف در ادامه پست اینستاگرامی خود تصریح کرده است: «اکنون باید به سرعت آخرین مراحل فنی پس تولید دانه انجیر معابد را به پایان برسانم.»

این کارگردان ایرانی در پایان از تمام کسانی که «با مهربانی، از خودگذشتگی و گاه به خطر انداختن خود» او را «برای خروج از مرز و رسیدن به نقطه‌ای امن یاری کردند،» قدردانی کرد و افزود: «زنده‌ام که روایت کنم.»

در همین ارتباط، ژان کریستف سیمون، مدیر عامل شرکت توزیع‌کننده این فیلم، ضمن ابراز خوشحالی از خروج محمد رسول‌اف از ایران و رسیدن او به اروپا، ابراز امیدواری کرد این کارگردان ایرانی بتواند روز جمعه ۴ خرداد در اولین نمایش فیلم «دانه انجیر معابد» در جشنواره فیلم کَن حضور یابد.

پیشتر برخی منابع نام این فیلم را «دانه انجیر مقدس» ذکر کرده بودند.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، به تازگی از ارسال حکم هشت سال حبس، شلاق، جزای نقدی، و ضبط مال محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلمساز شناخته‌شده، به اجرای احکام خبر داده بود.

بابک پاک‌نیا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در رشته توئیتی در صفحه «ایکس»، با اشاره به این حکم و اعلام این که پنج سال از این حکم ۸ ساله قابل اجرا است، دلیل اصلی صدور این حکم علیه محمد رسول‌اف را «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» ذکر کرد.

او افزود: «از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور محسوب می شود.»

به نوشته این وکیل دادگستری، حکم صادره علیه محمد رسول‌اف ابتدا در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب صادر و سپس از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شده و در حال حاضر هم پرونده به اجرای احکام ارسال شده است.

بابک پاک‌نیا حدود ۱۰ روز قبل هم از احضار و مورد بازجویی قرارگرفتن چند نفر از عوامل تولید فیلم سینمایی «دانه انجیر معابد»، ساخته محمد رسو‌ل‌اف، خبر داده و نوشته بود که به آنها گفته شده از محمد رسول‌اف بخواهند فیلم را از جشنواره کن خارج کند.

فیلم«دانه انجیر معابد»، جدیدترین فیلم محمد رسول‌اف، قرار است در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش دربیاید.

این سینماگر منتقد حکومت که در چندین جشنواره بین‌المللی سینمایی موفق به کسب جوایز شده همواره از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته و بارها با احکام حبس و ممنوع الخروجی مواجه شده است.

محمد رسول‌اف پیشتر هم با فیلم‌های «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند»، «لِرد»، و «جزیره آهنی»، در جشنواره بین‌المللی کن حضور داشته است.

او در پی امضای بیانیه‌ی «تفنگت را زمین بگذار»، در تیرماه ۱۴۰۱ بازداشت و ممنوع‌الخروج شد و به این ترتیب از سفر به فرانسه و داوری بخش «نوعی نگاه» در جشنواره کن بازماند.

ائتلاف بین‌المللی «فیلمسازان در معرض خطر» در سال ۱۴۰۲ با انتشار بیانیه‌ای خواستار رفع ممنوعیت خروج محمد رسول‌اف، سینماگر سرشناس، شده بود.

XS
SM
MD
LG