لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

حکم ۸ سال حبس محمد رسول‌اف، سینماگر منتقد حکومت، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان منتقد حکومت
محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان منتقد حکومت

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، از ارسال حکم ۸ سال حبس، شلاق، جزای نقدی، و ضبط مال محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلمساز شناخته‌شده، به اجرای احکام خبر داد.

بابک پاک‌نیا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در رشته توئیتی در صفحه «ایکس»، با اشاره به این حکم و اعلام این که پنج سال از این حکم ۸ ساله قابل اجرا است، دلیل اصلی صدور این حکم علیه محمد رسول‌اف را «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» ذکر کرد.

او افزود: «از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور محسوب می شود.»

به نوشته این وکیل دادگستری، حکم صادره علیه محمد رسول‌اف ابتدا در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب صادر و سپس از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شده و در حال حاضر هم پرونده به اجرای احکام ارسال شده است.

بابک پاک‌نیا حدود ۱۰ روز قبل هم از احضار و مورد بازجویی قرارگرفتن چند نفر از عوامل تولید فیلم سینمایی «دانه‌ی انجیر مقدس»، ساخته محمد رسو‌ل‌اف، خبر داده و نوشته بود که به آنها گفته شده از محمد رسول‌اف بخواهند فیلم را از جشنواره کن خارج کند.

فیلم«دانه انجیر مقدس»، جدیدترین فیلم محمد رسول‌اف، قرار است در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش دربیاید.

این سینماگر منتقد حکومت که در چندین جشنواره بین‌المللی سینمایی موفق به کسب جوایز شده همواره از سوی مقامات قضائی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته و بارها با احکام حبس و ممنوع الخروجی مواجه شده است.

محمد رسول‌اف پیشتر هم با فیلم‌های «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند»، «لِرد»، و «جزیره آهنی»، در جشنواره بین‌المللی کن حضور داشته است.

او در پی امضای بیانیه‌ی «تفنگت را زمین بگذار»، در تیرماه ۱۴۰۱ بازداشت و ممنوع‌الخروج شد و به این ترتیب از سفر به فرانسه و داوری بخش «نوعی نگاه» در جشنواره کن بازماند.

ائتلاف بین‌المللی «فیلمسازان در معرض خطر» در سال ۱۴۰۲ با انتشار بیانیه‌ای خواستار رفع ممنوعیت خروج محمد رسول‌اف، سینماگر سرشناس، شده بود.

XS
SM
MD
LG