لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

مولوی عبدالحمید: در راستای منافع مردم هر تهدیدی را به جان می‌خریم


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه ٢ تیرماه ۱۴۰۲
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه ٢ تیرماه ۱۴۰۲

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ٢ تیر گفت همواره منافع مردم را دنبال می‌کند و «در این راستا هر تهدیدی را به جان می‌خریم.»

مولوی عبدالحمید در واکنشی ضمنی به سوءقصد اخیر به جانش، خطاب به نمازگزاران زاهدانی افزود: «نگران هیچ چیز نباشید، همه چیز در دست پروردگار است... آرامش‌تان را حفظ کنید.»

او در بخش دیگری از سخنانش به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه کرد به دنبال «سیاست‌های شکست‌خورده» نروند، زیرا چنین کاری «به جز ندامت و پشیمانی هیچ فایده‌ای ندارد.»

مولوی عبدالحمید از مسئولان خواست با مردم گفت‌وگو کنند و به فکر منافع مردم باشند.

او «فرار مغزها» و «فرار نخبگان» را از معضلات اصلی کشور خواند و یکی از دلایل این پدیده را مشکلات اقتصادی از جمله کاهش شدید ارزش پول ملی عنوان کرد.

به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان، تا سیاست‌ها و سازوکار صحیحی اتخاذ نشود و افراد توانمند در راس امور قرار نگیرند، نمی‌توان امیدی به حل مشکلات کشور داشت.

مولوی عبدالحمید خاطرنشان کرد اجرای عدالت و رفع تبعیض از «مطالبات اساسی و محوری ملت ایران» هستند و «ملت ایران از این مطالبات هیچوقت کوتاه نمی‌آیند» و برای تحقق آنها «مبارزه می‌کنند.»

او همچنین تصریح کرد باید آزادی در عرصه‌های مختلف از جمله «آزادی روزنامه‌ها، آزادی بیان، و آزادی قلم» تحقق یابد.

کانال تلگرامی «حال‌وش» که به اخبار حقوق بشری مربوط به سیستان و بلوچستان می‌پردازد، روز دوشنبه ۲۹ خرداد، به نقل از منابعی که به نام آنها اشاره نکرد، گزارش داد، انتظامات مسجد مکی زاهدان فردی را که در پوشش طلبه علوم دینی «از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» مأموریت داشت مولوی عبدالحمید را با «سم» ترور کند، بازداشت کرده است.

این گزارش می‌افزاید، فرد بازداشت‌شده «قصد ترور بیولوژیک مولوی عبدالحمید را داشته» و «در اعترافاتش گفته مأموریت داشته با سمی که اطلاعات (سپاه) در اختیارش گذاشته بود» امام جمعه اهل سنت زاهدان را «ترور» کند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در ماه‌های گذشته بارها به صراحت با سیاست‌های جمهوری اسلامی مخالفت کرده است. مولوی عبدالحمید بارها از حقوق همه ایرانیان به‌ویژه زنان، اقوام، و اقلیت‌های دینی و مذهبی دفاع کرده و جمهوری اسلامی را مسئول وضعیت ایرانیان دانسته است.

بنا بر تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، پس از برگزاری نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید، زاهدان صحنه برپایی سی و هشتمین «جمعه اعتراضی» بود.

از سویی دیگر کانال تلگرامی حال‌وش گزارش داده است که منابع انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی دست به بازداشت گسترده معترضان زاهدانی زده‌اند. همچنین تصاویری از اعتراضات در دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، راسک، ایرانشهر، پیشین، و سوران منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG